Lojërat Olimpike Dimërore Të Calgary 1988

Në sesionin e 88-të të IOC në Baden-Baden, qyteti kanadez i Calgary mori të drejtën për të pritur Lojërat e XV Olimpike Dimërore. Kjo ishte përpjekja e tretë nga përfaqësuesit e qytetit dhe u kurorëzua me sukses për herë të dytë. Programi sportiv i lojërave të vitit 1988 u zgjerua në krahasim me Olimpiadën e mëparshme nga shtatë disiplina në të njëjtën kohë, prandaj kohëzgjatja totale e garës u rrit në 16 ditë.

Lojërat Olimpike Dimërore të Calgary 1988

Sidomos për Lojërat Olimpike në Calgary dhe qytetin fqinj të Canmore, u ndërtuan pesë mjedise të reja sportive dhe disa të tjera ekzistuese u rindërtuan. Lojërat XV Olimpike Dimërore u hapën zyrtarisht më 13 Shkurt 1988 në McMahon City Stadium. Para kësaj, stafeta e pishtarit olimpik kaloi nëpër vend për 88 ditë - pishtari udhëtoi 18 mijë kilometra jo vetëm në duart e vrapuesve, por edhe në skuterët e dëborës dhe sajë me qen. Ishte një nga garat më të gjata të pishtarëve në historinë e Lojërave Olimpike Dimërore.

Lojërat e vitit 1988, si ato të mëparshmet, u mbajtën me udhëheqjen e padiskutueshme të atletëve nga BRSS dhe RDGJ. Këtë herë, Olimpianët Sovjetikë ishin në gjendje të anashkalonin ato Gjermane si në numrin e çmimeve (29 kundrejt 25), ashtu edhe në cilësinë e tyre (2 medalje të arta më shumë). Nga 11 medaljet standarde më të larta të fituara nga atletët sovjetikë, pesë u fituan në skijim ndër-vend për burra dhe gra. Në të dy disiplinat e patinazhit në çift, vendet e para dhe të dyta u morën nga përfaqësuesit e Bashkimit Sovjetik. Ekipi kombëtar i BRSS fitoi përsëri në turneun e hokejve. Atletët e GDR nuk kishin të barabartë në sportet e lugeve - në tre disiplina ata fituan gjashtë çmime nga nëntë, duke humbur një argjend dhe një bronz ndaj fqinjëve të tyre nga Gjermania Perëndimore, dhe vetëm një bronz ndaj atletit Sovjetik. Olimpistët nga Gjermania Lindore gjithashtu u dalluan në garat e patinazhit të shpejtë, duke fituar një duzinë medaljesh të mallkuara në to.

Atletët amerikanë paraqitën edhe më keq sesa në Lojërat Olimpike të mëparshme në Sarajevë. Për sa i përket numrit të medaljeve, ekipi amerikan ishte në vendin e nëntë, pasi kishte fituar tre çmime në patinazh të shpejtë dhe patinim figurativ. Pritësit e 15 Lojërave Dimërore morën një medalje më pak, por midis tyre nuk kishte asnjë të artë. Në total, u luajtën 46 grupe çmimesh dhe më shumë se 1400 atletë nga 57 vende garuan për to.