Kupa E Botës Hokej Mbi Akull 2019: Rishikim I Ndeshjes Suedi - Rusi

Në ndeshjen finale të fazës së grupeve në Kampionatin Botëror të Hokejve në Akull, të zhvilluar në Sllovaki, ekipi kombëtar rus u kundërshtua nga një nga favoritët kryesorë të të gjithë turneut - skuadra e Suedisë. Shpërndarja përfundimtare e vendeve në pjesën e sipërme të tabelës së grupit B varet nga rezultati i kësaj loje.

Kupa e Botës hokej mbi akull 2019: rishikim i ndeshjes Suedi - Rusi

Para ndeshjes finale në Grupin B, ekipi kombëtar rus i hokejve në akull në Kupën e Botës 2019 zuri vendin e parë. Rivalët e fundit të rusëve në fazën e grupeve ishin lojtarët e hokejve nga Suedia. Kjo skuadër skandinave solli shumë nga yjet e saj në turne. Prandaj, loja e monitoruar dukej të ishte një nga më intrigat në turneun e fazës paraprake.

Loja filloi me një dëshirë të ndërsjellë midis ekipeve për posedimin e topit. Në pesë minutat e para të takimit, audienca nuk pa ndonjë rast shënimi. Kombëtarja Suedeze sulmon më shpesh pozicionisht. Rusët u përpoqën të kundërsulmonin. Në minutën e 8-të rezultati ndryshoi. Aktiviteti i lojtarëve të hokejve skandinave në zonën e huaj çoi në një top të braktisur. Gjuajtja e Markus Petterson nga vija blu goditi kapitenin e Colarodo Avalanche, Gabriel Landeskog. Nga qendra e yjeve përpara suedezëve, predha u ricocheted në portat e Andrey Vasilevsky. Suedia kaloi në epërsi 1: 0.

Pas një topi të humbur, rusët u përpoqën të luanin më aktivisht në një zonë të huaj, por kjo nuk çoi në momente të rrezikshme në golin e Markstrem, por në largimin e Sergei Andronov. Sulmuesi CSKA në një zonë të huaj lidhi një kundërshtar me një shkop dhe mori dy minuta të merituara. Rusët luajtën ekzemplarisht në pakicë, duke mos lejuar që suedezët të rrisin rezultatin.

Disa minuta më vonë, Kirill Kaprizov mori një gjobë. Rusët përsëri fituan dy minuta lojë në përbërje të pabarabarta në zonën sulmuese. Lojtarët e hokejve skandinave krijuan tension në portën e Vasilevskit, por portieri i Tampa Bay, me ndihmën e mbrojtjes, nuk lejoi një gol të dytë.

Periudha e parë përfundoi me rezultatin 1: 0 në favor të Suedisë. Lojtarët hokej skandinavë dukeshin më mirë në njëzet minutat e para të lojës, qëlluan më shpesh në portë dhe kishin një epërsi territoriale dhe lojë.

Në periudhën e dytë, loja ndryshoi në mënyrë dramatike. Kombëtarja ruse barazoi rezultatin në minutën e parë. Të tre Gusev - Anisimov - Kucherov rreshtuan një sulm ideal me pasimet e tyre, pas së cilës sulmuesi i Çikagos barazoi rezultatin. Goli i dytë ndaj suedezëve u organizua nga rusët pas 4 minutash. Hedhja e Mikhail Sergachev nga vija blu u mbyll nga Evgeny Dadonov, i cili arriti të zëvendësonte klubin në vjeshtë dhe të ndryshonte drejtimin e fluturimit të topit. Për sulmuesin e Florida Panthers, ky gol ishte tashmë i shtati në turne.

Në minutën e 9-të, dy yjet kryesorë të hokejve rusë të dekadës së fundit luajtën një kombinim të ftohtë. Evgeny Malkin i dha një asist Alexander Ovechkin, pas së cilës sulmuesi i Uashingtonit e detyroi Yakub Markstrem të dorëzohej për herë të tretë.

Kombëtarja ruse vazhdoi të copëtojë mbrojtjen suedeze. Në minutën e 15-të, Kirill Kaprizov shënoi golin e tij të parë në Kupën e Botës 2019, i cili gjuajti menjëherë pas gjuajtjes së fituar nga Kuznetsov. 4: 1 në favor të ekipit kombëtar rus. Ndoshta ky gol më në fund i theu suedezët. Deri në fund të periudhës, Skandinavët pësuan dy herë më shumë, dhe brenda një minute. Së pari shënoi Mikhail Grigorenko dhe më pas sulmuesi i Pittsburgh Yevgeny Malkin. Rezultati përfundimtar i ndeshjes pas dy periudhave është 6: 1 në favor të kombëtares ruse.

Në periudhën e fundit, publiku pa katër gola të tjerë. Tre prej tyre u organizuan nga lojtarët hokej të Suedisë. Në minutën e 13-të, William Newlander mbylli hendekun, duke e bërë rezultatin 6: 2. Rusëve iu desh më pak se një minutë për t'u përgjigjur. Dmitry Orlov u përgjigj me topin e tij të shënuar. Pas kësaj, u bë më në fund e qartë se fituesi i takimit do të ishte ekipi rus. Ndoshta kjo relaksoi lojtarët e hokejve vendas. Akuzat e Ilya Vorobyov pranuan dy herë më shumë në tre minutat e fundit. Mbrojtësit suedezë Ekman-Larson dhe Klingberg u shquan.

Rezultati përfundimtar i takimit është 7: 4 në favor të kombëtares ruse. Ky rezultat lejoi që ekipi ynë të fitojë me besim Grupin B. Rivalët e Rusëve në çerekfinale do të jenë ekipi kombëtar i SHBA.