Kupa E Amerikës 2016: Rishikim I Ndeshjes Argjentinë - Kili

Në raundin e parë të fazës së grupeve të Quartet D në Kupën e Amerikës 2016, finalistët e turneut u bashkuan. Ndeshja Argjentinë - Kili ishte mbase më e pritura në fazën e grupeve të kampionatit.

Kupa e Amerikës 2016: rishikim i ndeshjes Argjentinë - Kili

Kombëtarja e Argjentinës para fillimit të takimit u dobësua nga mungesa e kapitenit dhe drejtuesit të tyre Lionel Messi. Edhe një tjetër yll i blu dhe i bardhë Sergio Aguero nuk doli në bazë. Sidoqoftë, mungesa e sulmuesve nuk u bë problem i madh për triumfet dy herë të kampionatit botëror.

Tashmë në minutën e dytë, pasi goditi kokën, Niko Gaitan mund të godiste portën e Kilianëve. Claudio Bravo u shpëtua nga topi i shtyllës. Pas këtij episodi, nuk kishte asnjë rast shënimi në lojë deri në minutën e 30-të, megjithëse ekipet u përpoqën të kalonin shpejt qendrën e fushës dhe të sulmonin portën e njëri-tjetrit. Pas gjysmë ore, sulmuesi kilian Alexis Sanchez humbi shansin e tij për të shënuar. Gjuajtja e tij nga zona e dënimit u reflektua nga Sergio Romero. Në minutën e 34-të, i njëjti Sanchez dërgoi topin në këndin e sipërm nga një goditje e lirë, por portieri argjentinas përsëri e përballoi goditjen.

Fundi i pjesës së parë mbeti me Argjentinasit, por rezultati në tabelë nuk ndryshoi - sulmet e kryera nga treshja Di Maria, Higuain, Gaitan ishin tepër kaotike dhe të papërfunduara.

Kilianët filluan në mënyrë aktive gjysmën e dytë të takimit, të ndihmuar nga disa goditje të rrezikshme. Sidoqoftë, rezultati u hap nga Angel Di Maria në minutën e 51-të. Pas një gabimi të bërë nga mesfushori i Kilit Aranges në qendër të fushës, Banega kapi topin dhe i dha një pasim të mirë lojtarit të PSG. Di Maria goditi këndin e afërt të portës së Bravo.

Në minutën e 59-të, vetë Banega dyfishoi epërsinë argjentinase. Claudio Bravo përsëri humbi një goditje në këndin e afërt, por rruga e fluturimit të topit në këtë episod u ndikua nga kërcimi nga ferrat e prapanicave të Mauricio Isla.

Gonzalo Higuain gjithashtu kaloi një moment të shkëlqyeshëm. Në minutën e 67-të, sulmuesi i Napolit nga afërsia nuk mund ta dërgonte me saktësi topin në këndin e largët - portieri ndihmoi.

Kilianët ishin ende në gjendje të luanin një gol në fund të kohës së ndaljes. Fuenzalida, disa sekonda para përfundimit të takimit, dërgoi topin në kokë me kokë.

Rezultati përfundimtar i ndeshjes 2: 1 në favor të kombëtares argjentinase lë shanse më të preferueshme për fituesit për të kaluar nga Grupi D në fazën e çerekfinaleve nga vendi i parë.