Kupa E Botës Në Hokej Mbi Akull 2019: Rishikim I Ndeshjes Letoni - Rusi

Më 18 maj 2019, ekipi kombëtar rus i hokejve në akull luajti ndeshjen e pestë në Kampionatin Botëror në Sllovaki. Repartet e Ilya Vorobyov u kundërshtuan nga lojtarët hokej të Letonisë, të cilët ende nuk kishin humbur shanset e tyre për të arritur fazën vendimtare të Kupës së Botës. Loja pritej të ishte kokëfortë dhe pa kompromis.

Kupa e Botës në Hokej mbi Akull 2019: rishikim i ndeshjes Letoni - Rusi

Për të ruajtur shanset për të arritur në play-off të ekipit kombëtar të Letonisë, ishte e nevojshme të merreshin pikë nga ekipi rus. Lojtarët e hokejve të Balltikut janë akorduar mirë në ndeshjen e ardhshme, e cila u bë e qartë që nga ndërrimet e para.

Segmenti fillestar i lojës u zhvillua nën presion të lartë nga Letonët. Lojtarët e hokejve të ekipit kombëtar rus po përjetonin probleme të mëdha për të dalë nga zona e tyre. Sidoqoftë, pas ndryshimit të parë të tre Ovechki - Kuznetsov - Barabanov, loja u zhvendos në golin e ekipit kombëtar të Letonisë. Legjionarët nga Uashingtoni nuk i lejuan Letonët të largoheshin nga zona e tyre, duke krijuar momente të rrezikshme. Një aktivitet i tillë i rusëve nuk çoi në një top të braktisur.

Në mes të periudhës, filluan largimet. Në fillim, ekipet kombëtare luajtën në përbërje të barabarta, por jo të plota (katër deri në katër), dhe më pas rusët u larguan përsëri. Kur luante katër me tre, ekipi kombëtar i Letonisë arriti të hapte rezultatin në ndeshje. Në minutën e 11-të, Oskar Tsibulskis shënoi, duke goditur këndin afër portës së Andrei Vasilevskit. Portieri i Tampa Bay Lightning nuk arriti të zhvendosej për shkak të transferimit të shpejtë të Letonisë. Cepi i golit të rusëve mbeti i pambrojtur.

Së shpejti ekipi kombëtar rus mori shansin e tij për të rikuperuar. Akuzat e Ilya Vorobyov luajtën në shumicë për katër minuta. Gjatë kësaj kohe, një sulm i ashpër goditi portën e skuadrës Letoneze. Nikita Kucherov dhe Gusev goditën në kornizë, Alexander Ovechkin disa herë rrezikshëm hodhi në shenjë. Të gjitha këto përpjekje nuk çuan në një gol. Kombëtarja Letoneze u ngrit me heroizëm.

Në fund të periudhës, rusët mund të kishin humbur më shumë në një kundërsulm të rrezikshëm, por Andrei Vasilevsky shpëtoi ekipin. Për herë të parë në turne, ekipi kombëtar rus humbi gjatë ndeshjes. Numërimi para sirenës për pushim nuk ka ndryshuar. Letonia kryesonte 1: 0.

Në fillim të periudhës së dytë, rusët ishin në gjendje të barazojnë rezultatin. Një goditje e fuqishme me distancë e Dmitry Orlov arriti qëllimin e saj. Mbrojtësit të Washington Kapitalit iu deshën vetëm 27 sekonda nga gjuajtja për të barazuar rezultatin.

Në minutën e 4-të të periudhës, përparësia e lojtarëve më të aftë të hokejve preku. Brigada e shumicës ruse nën udhëheqjen e Evgeny Malkin organizoi grushtin e dytë kundër lojtarëve të hokejve të Letonisë. Nikita Gusev u shqua me transferimin e Evgeny Dadonov. Pas golit, rusët vazhduan të dominonin. "Makina e kuqe" sulmoi shumë dhe rrezikshëm, gjë që rezultoi në golin e tretë kundër kombëtares Letoneze. Këtë herë, golashënuesi më i mirë i turneut aktual, Nikita Kucherov, shënoi një me një me portierin.

Përfundimi i periudhës për ekipin kombëtar rus doli të jetë i rrudhur. Arsyeja për këtë ishte dy fshirje, për shkak të të cilave lojtarët e hokejve vendas u detyruan të përfundojnë njëzet minutat e dytë tre së bashku kundër pesë rivalëve. Mbrojtja e rusëve zgjati, rezultati 3: 1 mbeti deri në sirenën për pushim.

Në periudhën e fundit, shikuesit nuk panë rondelet e braktisura. Më pranë golit ishin lojtarët e hokejve rusë Nikita Kucherov dhe Dmitry Orlov, por gjuajtjeve të këtyre lojtarëve të hokejve u mungonte saktësia. Për ekipin kombëtar të Letonisë luajti kornizën e portës. Rezultati përfundimtar i ndeshjes 3: 1 në favor të ekipit kombëtar rus lejoi lojtarët vendas të fitojnë fitoren e pestë në turne, në sajë të së cilës ekipi rus ruan vijën e parë në tabelë në grupin B të Kupës së Botës 2019.