Çfarë Rekordesh Të Reja Olimpike Vendosen Në Londër

Në Lojërat Olimpike XXX në Londër, për tre javë, atletët më të mirë nga e gjithë bota garuan mes tyre për medalje të arta për të sjellë ekipin e tyre kombëtar në vendin e parë në renditje. Për më tepër, në rrugën e fitores, disa prej tyre arritën të vendosnin rekorde të reja botërore.

Çfarë rekordesh të reja olimpike vendosen në Londër

Arritjet e reja olimpike në garat 2012, para së gjithash, kishin të bënin me sportet ujore. Në vapat e fundit prej 400 metrash, u vendosën tre rekorde botërore në të njëjtën kohë, dy prej të cilave u përkasin atletëve të rinj nga Kina. Epo, koha e katërt rekord u regjistrua në garën 800 metra me kampionin në fuqi të botës nga Kenia.

Gruaja kineze gjashtëmbëdhjetë vjeçare Ye Shiven vendosi një rekord botëror në notin kompleks 400 metra të grave. Si rezultat i garës, medalisti i artë tregoi një kohë prej 4.28, 43 - arritja më e lartë olimpike në këtë disiplinë. Argjendi i shkoi Amerikes Elizabeth Beisel me rezultatin 4.31, 27, ndërsa kinezi Li Huanghu fitoi bronzin (4.32, 91).

Në një notim të ngjashëm midis burrave, mbajtësi i rekordit ishte përsëri një atlet nga Kina - Sun Yang, i cili tregoi një rezultat prej 3.40, 14. Vendin e dytë e zuri një atlet nga Koreja e Jugut Pak Tae Hwan, i cili notoi 400 metra në 3.42, 06, dhe e treta i shkoi amerikanit Peter Vanderkai me rezultat 3.44, 96.

Ekipi Australian i grave vendosi një rekord të ri botëror në Lojërat Olimpike 2012 - në zvarritjen e fundit të 400 metrave, ajo tregoi kohën më të mirë prej 3 minutash 33, 15 sekonda. Ekipi përfshinte atletët Keith Campbell, Brittany Elmsley, Alicia Cutts dhe Melanie Schlanger.

Dhe më 9 gusht, kampioni në fuqi i botës në vrapim, Keniani David Rudisha, fitoi medaljen e artë për vendin e tij në garën 800 metra dhe tregoi një kohë rekord - 1.40, 91, duke azhurnuar arritjen e tij më të lartë - 1.41.01. Ai menjëherë përfundoi me një epërsi të denjë ndaj pjesëmarrësve të tjerë në garë, të cilën ai e mbajti me besim gjatë gjithë garës. Vendin e dytë e zuri atleti nga Botsvana Nigel Amos (1 minutë 41, 73), dhe bronzin e fitoi i dyti kenian Timothy Kitum, rezultati i të cilit - 1,42, 53.