Lojërat Olimpike Më Të Suksesshme Për Ekipin Kombëtar Të BRSS

Lojërat Olimpike më të suksesshme për ekipin kombëtar të BRSS mund të përcaktohen nga përqindja e medaljeve të arta në numrin e përgjithshëm të grupeve të luajtur. Kjo vlerë relative pasqyron më saktë sukseset e sporteve sovjetike sesa vlerën absolute, pasi që në vite të ndryshme numri i medaljeve të luajtura ka ndryshuar. Lojërat Olimpike Verore XXII, të cilat u mbajtën në Moskë në 1980, u bënë një rekord për ekipin Sovjetik.

Lojërat Olimpike më të suksesshme për ekipin kombëtar të BRSS

Kampionati informal në Lojërat Olimpike të Moskës zbuloi fituesit: ekipi i BRSS fitoi 80 medalje ari, 69 argjendi dhe 46 bronzi. I dyti ishte ekipi i RDGJ me rezultat 47-37-42, dhe i treti ishte ekipi bullgar: 8-16-17. Suksesi i Olimpistëve të vendeve socialiste ishte kryesisht i paracaktuar, pasi këto lojëra u bojkotuan nga shumë vende që protestuan kundër futjes së trupave sovjetike në Afganistan. Numri i bojkotuesve përfshinte Shtetet e Bashkuara, atletët e të cilave tradicionalisht garuan me studentët e shkollave sportive Sovjetike. Si rezultat i bojkotit, atletët sovjetikë arritën të fitojnë pothuajse 49% të totalit të medaljeve të arta.

Nëse nuk merrni parasysh Lojërat Olimpike të Moskës, atëherë Lojërat Olimpike Verore, të mbajtura në Romë në 1960, mund t'i atribuohen lojërave më të suksesshme për BRSS. Atletët sovjetikë morën pjesë në të vetëm për herë të tretë gjatë ringjalljes së lëvizjes Olimpike.

Në këtë forum sportiv, u zhvilluan 134 grupe medaljesh. Në kampionatin jozyrtar, përfaqësuesit e BRSS mundën edhe favoritët e njohur - ekipin amerikan. Atletët sovjetikë arritën të fitojnë 103 medalje, nga të cilat 43 ishin të arta, 29 ishin të argjendta, 31 ishin të bronzta. Nëse e rillogarisim këtë tregues si përqindje, atëherë kjo është 32% e numrit të përgjithshëm të medaljeve. Atletët sovjetikë performuan në të gjitha llojet e programeve, përveç hokejve në fushë dhe futbollit.

Olimpiada tjetër fituese për atletët sovjetikë ishin Lojërat Verore të mbajtura në 1972 në Mynih. Linja e parë e kampionatit jozyrtar të ekipit u mor përsëri nga BRSS. Ekipi Sovjetik fitoi 50 medalje ari, 27 argjendi dhe 22 bronzi nga 193 sete medaljesh Olimpike. Suksesi vlerësohet në 26%. Këto ishin lojëra që mblodhën një numër rekord pjesëmarrësish - 121 vende dërguan përfaqësuesit e tyre në Mynih. Secila prej 29 disiplinave të programit të lojës azhurnoi rekordet e mëparshme, shumë prej të cilave u bënë jo vetëm olimpike, por edhe botërore.