Si Ishin Lojërat Olimpike Të Vitit 1988 Në Seul

Seuli mori të drejtën për të pritur Lojërat Olimpike XXIV Verore në sesionin e 84-të të IOC në 30 shtator 1981. Pas bojkotit të Lojërave Olimpike të mëparshme, atletët më të fortë të BRSS, SHBA, Gjermania Lindore dhe vendeve të tjera më në fund patën mundësinë për të matur përsëri forcën e tyre.

Si ishin Lojërat Olimpike të vitit 1988 në Seul

Nuk ishte e mundur të shmangen plotësisht bojkotet as kësaj here: Kuba, Etiopia, Nikaragua dhe disa vende të tjera.

Pavarësisht kësaj, 159 vende morën pjesë në lojëra, ata u përfaqësuan nga 8391 atletë, gjë që u bë rekord. Më shumë se tre miliardë njerëz në 139 vende të botës ndoqën transmetimin e lojërave. Programi i Olimpiadës përfshinte sporte të reja - tenis dhe pingpong, vrapim për femra në çiklizëm, 10.000 metra vrapim për femra dhe 11 disiplina të tjera.

Tashmë është bërë zakon që lufta më e fortë për medalje ishte midis BRSS, SHBA dhe RDGJ. Kështu ishte në Seul, në garën jozyrtare të skuadrës, atletët sovjetikë fituan 55 medalje ari, 31 argjendi dhe 46 medalje bronzi. Olimpianët nga RDGJ arritën të shtrydhnin Amerikanët dhe të zinin vendin e dytë, ata morën 37 medalje ari, 35 argjendi dhe 30 bronzi. Atletët nga Shtetet e Bashkuara mbetën mjaft pas tyre, pasi kishin fituar 36 medalje ari, 31 argjendi dhe 27 bronzi.

Në garat në Seul, gjimnastët sovjetikë performuan shkëlqyeshëm, pasi kishin fituar 10 çmime të standardit më të lartë nga 14. Atletët fituan të njëjtin numër medaljesh ari. Ekipet e basketbollit dhe hendbollit për meshkuj arritën fitore. Përsëri, si në Lojërat Olimpike të Moskës, notari sovjetik Vladimir Salnikov fitoi medaljen e artë. Por heroina e vërtetë e Lojërave Olimpike ishte atletja nga RDGJ Christina Otto, e cila mori 6 medalje ari në not.

Notari amerikan Mat Biondi, i cili fitoi 5 medalje të standardit më të lartë, është vetëm pak pas Christina. Bashkatdhetari i tij Janet Evans mori tre medalje të tjera ari.

Ekipi Sovjetik i futbollit performoi shkëlqyeshëm në lojërat në Seul, i cili arriti të tejkalojë brazilianët e shquar me rezultat 2: 1 në finale, golat u shënuan nga Igor Dobrovolsky dhe Yuri Savichev.

Në Lojërat Olimpike XXIV Verore, atletët treguan shumë rezultate të jashtëzakonshme, por këto lojëra u kujtuan gjithashtu për një numër të madh skandalesh dopingu. Pra, vrapuesi i famshëm kanadez Ben Johnson, i cili vrapoi në një distancë prej 100 metrash me një kohë fenomenale prej 9, 79 sekondash, humbi medaljen e tij të artë. Dy peshëngritës bullgarë që fituan medalje të arta në kategoritë e tyre të peshave u skualifikuan. Nga frika e skandaleve të reja, peshëngritësit bullgarë u larguan nga Seuli, madje edhe atletët që nuk kishin performuar ende u larguan.

Gjyqtarët nuk u sollën gjithmonë me objektivitet. Kështu, në unazën e boksit, ylli i ardhshëm i boksit botëror, Amerikan Roy Jones, e kaloi plotësisht rivalin e tij të Koresë së Jugut Park Si Hoon. Raporti i goditjeve arriti në 86:32 në favor të amerikanit, Park Si Hong u rrëzua një herë. Sidoqoftë, gjyqtari më në fund i dha fitoren rrahurit dhe mezi në gjendje të qëndronte në këmbë Koreane. Pavarësisht kësaj humbje, Roy Jones mori titullin e Boksierit të Shquar të Olimpiadës së Seulit dhe Trofeut Val Barker nga Shoqata Ndërkombëtare e Boksit Amator. Ky çmim zakonisht i jepet fituesit të konkursit. Më vonë, gjyqtarët që gjykuan këtë luftë u skualifikuan - ishte e mundur të provohej se ata kishin marrë ryshfet nga delegacioni i Koresë së Jugut. Vendimi për fituesin nuk u rishikua kurrë, por në 1997 Roy Jones u dha Urdhri Olimpik i Argjendtë.

Pavarësisht rezultateve shumë të paqarta, Olimpiada e Seulit u bë një moment historik i rëndësishëm në historinë e lëvizjes Olimpike. Në veçanti, një shtrëngim i konsiderueshëm i kontrolleve të dopingut bëri të mundur që Olimpiadat e ardhshme të bëhen shumë më të ndershme.