Rishikimi I Ndeshjes Olympiacos - Krasnodar Më 21.08.2019

FC Krasnodar përfaqëson Rusinë në Ligën e Kampionëve në 2019. Dhe rivali tjetër i klubit ishte grek Olympiacos. Lufta e parë u zhvillua në Greqi. Ju mund të lexoni për të gjitha ngjarjet e ndeshjes në këtë përmbledhje.

Rishikimi i ndeshjes Olympiacos - Krasnodar më 21.08.2019

Sezonin e kaluar, FC Krasnodar nga qyteti me të njëjtin emër zuri vendin e tretë në Kampionatin Rus të Futbollit dhe mori të drejtën për të përfaqësuar Rusinë në Ligën e Kampionëve. Rivali i parë i klubit rus ishte Porto Portugez. Pasi fitoi në total, Krasnodar kaloi tutje. Rivali tjetër i ekipit ishte grek Olympiacos. Tifozët e Krasnodar shpresuan për një rezultat pozitiv të ndeshjes në dy raunde. Në rast të një fitoreje, klubi rus hyri në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve.

Të mërkurën në mbrëmje, Greqia luajti ndeshjen e parë nga dy ndeshjet e planifikuara kundër Olympiacos. Krasnodar hyri në fushë me përbërjen vijuese - Safonov, Ramirez, Fjoluson, Spayich, Petrov, Namli, Cabella, De Vilhena, Wanderson, Kambolov, Berg.

Që nga minutat e para, loja nuk shkoi në favor të klubit rus. Lojtarët e Krasnodar bënë shumë gabime në pasim dhe rrallëherë i afroheshin portës së kundërshtarit. Olympiacos veproi më me vetëbesim dhe shpesh mundi Matvey Safonov në portë. Portieri ka kapur ose goditur shumë topa. Por në minutën e 30-të, sulmuesi i klubit grek Guerrero arriti një goditje të shkëlqyeshme në këndin e portës dhe rezultati u bë 1: 0 në favor të nikoqirëve. Duke parë këto momente në Krasnodar, Remy Cabella u dëmtua dhe kishte një zëvendësim të detyruar. Në vend të kësaj, Christopher Olsson hyri në fushë.

Për më tepër, Olympiacos mund të kishte shënuar në pjesën e parë. Por në disa episode Krasnodar ishte thjesht me fat. Në sulm, klubi rus nuk u kujtua për ndonjë gjë të jashtëzakonshme në pjesën e parë. Kishte vetëm një goditje të rrezikshme nga Wanderson.

Në pjesën e dytë, Krasnodar u bë më i mirë në sulm. Por ekipi ishte shumë i lodhur dhe në mbrojtje ata veprojnë jo aq të mbledhur. Edhe zëvendësimet nuk mund të ndryshonin rrjedhën e luftës së pasuksesshme. Por Olympiacos luajti zëvendësimin në maksimum. Futbollisti sulmues Rangelovich hyri në fushë dhe pas disa minutash shkumësoi dy gola në të njëjtën kohë. Së pari, ai rriti avantazhin e Olympiacos në dy gola në 78 minuta, dhe më pas, në 85 minuta, i solli gjërat në humbje. Pika e fundit në ndeshje u vendos nga mesfushori Podense, i cili shënoi golin e katërt kundër Safonov në minutën e 89-të.

Kështu, takimi përfundoi me humbjen e Krasnodar me rezultat 4: 0. Ndeshja e kthimit do të zhvillohet një javë më vonë në Krasnodar, por pas ndeshjes së parë është mjaft e vështirë të presësh një mrekulli nga skuadra ruse. Olympiacos luajti shumë më mirë dhe meritonte të fitonte. Futbollistët e Krasnodarit nuk ishin të gatshëm për ndeshjet vendimtare të Ligës së Kampionëve. Ata nuk kanë përvojë të mjaftueshme në takime të tilla. Në rast të disfatës në total, Krasnodar do të shkojë në fazën e grupeve të Ligës së Evropës.