Si Ishin Lojërat Olimpike Të Vitit 1924 Në Paris

Në vitin 1924, Lojërat Olimpike u organizuan në Paris. Për herë të dytë, kryeqyteti francez u bë vendi i këtyre ngjarjeve sportive, duke mposhtur Barcelona, Roma, Los Angeles, Prague dhe Amsterdam në garën për lojëra.

Si ishin Lojërat Olimpike të vitit 1924 në Paris

Në vitin 1924, 44 vende morën pjesë në lojëra. Gjermania ishte ende e ndaluar të merrte pjesë në lëvizjen Olimpike për shkak të agresionit të saj gjatë Luftës së Parë Botërore. Ekipi Sovjetik gjithashtu nuk ishte në gjendje të marrë pjesë në konkurs për shkak të mosnjohjes së këtij shteti nga shumica e vendeve në botë. Vende të tilla si Estonia, Letonia, Lituania, Haiti, Ekuadori, Irlanda, Meksika dhe Uruguaji dërguan për herë të parë atletët e tyre në lojëra. Numri më i madh i atletëve erdhi nga Franca.

Në këto Lojëra Olimpike, ju tashmë mund të shihni shumë atribute që tani janë bërë një pjesë integrale e garave të tilla. U mbajtën ceremonitë e hapjes dhe mbylljes së lojërave, në të cilat mori pjesë Presidenti i Francës. U shfaq motoja olimpike, e cila tingëllon si "Më e shpejtë, më e lartë, më e fortë!" Lojërat tërhoqën një audiencë të madhe dhe organizata e tyre ishte në gjendje të paguante. Gradualisht, Olimpiada bëhet jo vetëm një ngjarje sportive, por edhe një lloj demonstrimi i nivelit të zhvillimit të vendit në të cilin mbahet.

Sidoqoftë, lojërat e vitit 1924 ishin shumë të ndryshme nga ato të sotmet. Për shembull, gratë mund të konkurrojnë në një numër të kufizuar disiplinash. Nga 19 sporte, ata morën pjesë vetëm në gara në zhytje, not, skermë dhe tenis.

Vendin e parë në ngjarjen jozyrtare të ekipit e morën Shtetet e Bashkuara. Rezultatet më të larta u treguan nga atletët amerikanë të vrapimit dhe vrapimit - vrapues dhe kërcyes. Gjithashtu, disa medalje të arta u fituan nga notarë dhe lojtarë tenisi, burra dhe gra.

Skuadra finlandeze u bë e dyta me një diferencë të konsiderueshme. Vrapuesi Paavo Nurmi fitoi 5 nga 14 medaljet e arta për këtë vend, si në garën për teke, ashtu edhe si pjesë e ekipit në stafetë.

I treti ishte nikoqiri i turneut - Franca. Ajo përfaqësoi ekipin më të fortë të çiklistëve dhe peshëngritësve në Lojërat Olimpike.