Ekipi Kombëtar Rus I Biatlonit Zuri Vendin E Katërt Në Stafetën E Përzier Në Pokljuka

Përmbajtje:

Më 2 dhjetor 2018, atletët rusë ishin afër fitimit të stafetës së përzier të Kupës Botërore të Biatlonit në Pokljuka. Pavarësisht nga një performancë relativisht e mirë, ata nuk arritën të hyjnë në tre të parët. Çfarë e shkaktoi një rezultat kaq të papërfunduar të ekipit tonë? Ndoshta ishte e nevojshme të ndërronim atletët në fazat e garës?

biatletë në qëllimin e prirur

Irina Starykh, Ekaterina Yurlova - Perkht, Dmitry Malyshko, Alexander Loginov kandiduan për ekipin kombëtar rus. Sipas traditës, të gjitha ekipet kombëtare kishin sportistë të fortë. Para fillimit, ishte e mundur të parashikohej se kush do të ishte favorit. Ata ishin italianët Vitozzi, Wierer, Hofer, Windisch, përfaqësues të France Bescon, Breza, Martin Fourcade, Destieux.

biathletët ngjiten përpjetë

Faza e parë

Pas fillimit, Lisa Vitotsi dhe Bescone morën epërsinë. Starikh e nisi garën dobët, por u rehabilitua në xhiron e dytë. Ajo e zvogëloi hendekun nga numri i parë nga 13 në 7 sekonda.

Finlanda ishte në epërsi në segmentin e parë të konkursit. Pas saj në tabelën e rezultateve të stafetës së përzier, ndodhen Franca dhe Italia. Irina Starykh mezi arriti në vijën e finishit dhe kaloi shkopin tek Yurlova-Perkht. Ekaterina hyri në garë e pesta, 16.5 sekonda prapa udhëheqësit.

Faza e dytë

Finlanda doli përpara. Kjo u lehtësua nga puna kompetente e gruas finlandeze Kaisa Makaryainen. Ajo drejtoi skenën gjatë gjithë kohës. Më i afërti i saj ishte italiani me një humbje prej 29 sekondash. Gruaja franceze humbi ndaj biatletistes finlandeze 39. Ekaterina Yurlova paraqiti sinqerisht dobët. Ajo humbi 1.10 sekonda nga lideri. Katya kaloi vijën e finishit në pozicionin e gjashtë.

duke ia kaluar shkopin një anëtari të ekipit të tij

Faza e tretë

Nga ekipi kombëtar rus i biathlon, Dmitry Malyshko shkoi në pistë. Ai arriti të mbyllë hendekun me udhëheqësit finlandezë në 6 sekonda. Martin Fourcade bëri një gjuajtje të shkëlqyeshme në kthesë dhe mori epërsinë në garë. Ai kaloi Finn Seppälä, i cili theu të gjithë ndeshjen për ekipin e tij me një dështim në gjuajtje.

Faza e katërt

Franca zuri vendin e parë në kohë në tryezën e stafetës së përzier. Ajo u pasua nga Zvicra, Italia, Finlanda. Loginov mori shkopin nga Malyshko i pesti. Martin Fourcade, Destieux, Finello, Hindesalo luftuan për medalje. Francezi fitoi këtë rivalitet. Ai kaloi zviceranin Finello me 35 sekonda në fillim të performancës së tij.

Kombëtarja e Zvicrës zuri vendin e dytë në tryezën e stafetës së përzier. Italianët janë në vijën e tretë. Përfaqësuesit e Federatës Ruse ishin në gjendje të ngjiteshin vetëm në pozicionin e katërt, 1.17 sekonda prapa udhëheqësve.

rivaliteti i bialetletëve në distancë

Rezultatet e stafetës së përzier në Pokljuka Sllovene nuk mund të quhen të suksesshme për ekipin rus të biathlon. Sidoqoftë, djemtë tanë arritën të tejkalojnë skuadra shumë të forta nga ekipet e tjera evropiane. Ne duhet të besojmë se bialetletët tanë do të gjejnë forcën, motivimin dhe do të jenë në gjendje të garojnë për medaljet e Kupës së Botës.