Rregullat E Badmintonit

Përmbajtje:

Badminton për shumicën e njerëzve është një lojë plazhi ose vilë verore. Më shpesh, fëmijët e luajnë atë, dhe loja konsiderohet joserioze. Por nëse mësoni rregullat, tërhiqni rrjetën ndarëse dhe praktikoni, mund të organizoni gara të vërteta me miqtë.

Badminton mund të luhet për serioz ose

Përgatitja për të luajtur

Versioni sportiv i badminton nënkupton organizimin e faqes dhe pajisjeve sipas të gjitha rregullave. Për ta bërë këtë, shënoni një zonë të sheshtë me përmasa 13, 4 me 5, 18 m dhe ndani atë në të gjithë. Përgjatë skajeve të rrjetit ndarës, janë instaluar raftet me një lartësi prej 1.55 m, mbi të cilat tërhiqet një rrjet me qeliza nga 15x15 mm në 20x20 mm.

Në versionin "plazh", loja luhet pa një rrjetë deri në 10 ose 15 pikë.

Gjithashtu për lojën ata blejnë një kabinë (sintetike ose të bërë prej tape, lëkure dhe pupla) dhe raketa speciale. Në varësi të stilit të lojës, atletët zgjedhin raketa me gjatësi të ndryshme të dorezës dhe tension të telit, dhe pesha e tyre mund të jetë nga 70 në 100 g.

Vizatoni dhe servisoni

Detyra kryesore e lojës së badmintonit është të mposhtni kunjin e hedhur nga kundërshtari përmes rrjetës dhe ta bëni atë në mënyrë që ai të mos mund ta dërgojë prapa këtë pajisje sportive. Prekja e anijes në tokë shënohet si pikë.

Ju mund të luani një-në-një ose në ekipe me dy persona. Në çdo rast, loja fillon me një hedhje, ku zgjidhen gjysmat e fushës dhe serveri i parë. Ai shërben në mënyrë diagonale, nga skaji i majtë ose i djathtë i fushës. Drejtimi i goditjes është nga poshtë lart, ndërsa koshi duhet të jetë nën nivelin e belit. Nëse kundërshtari ka rimarrë kunjin, tubimi fillon derisa ai të bjerë në fushë. Nëse kundërshtari i serverit merr pikë, atëherë shërbimi i shkon atij. Nëse serveri fiton pikën, ai ruan të drejtën për të shërbyer. Në rastin e dysheve, shokët e skuadrës shërbejnë me radhë.

Rezultati

Secili lojtar merr një pikë nëse:

- kundërshtari nuk mundi anijen dhe ai ra në tokë brenda fushës;

- kundërshtari i tij vetë e dërgoi kunjin nga fusha;

- lojtari i dytë ndëshkohet, prek rrjetën me një raketë ose trup ose nuk arrin të shërbejë.

Pikëzimi mund të bëhet sipas rregullave të vjetra ose të reja. Në versionin e parë, burrat luajnë një lojë derisa një nga kundërshtarët të marrë 15 pikë, femrat - 11. Që nga viti 2006, të gjitha garat zyrtare shkojnë deri në 21 pikë në secilën lojë. Nëse lojtarët vendosin një barazim në 20:20, atyre u duhen edhe dy pikë për të fituar. Përndryshe, fituesi është ai që është i pari që ka fituar tashmë 30 pikë.

Zakonisht një ndeshje përbëhet nga tre ndeshje.

Në çdo ndeshje, ju mund të bëni një pushim deri në 60 sekonda, por vetëm kur njëri nga kundërshtarët shënon 11 pikë. Pauzat midis lojërave nuk kalojnë 2 minuta.

Pasi ka fituar ndeshjen e mëparshme, lojtari ose ekipi merr të drejtën për të shërbyer në ndeshjen tjetër. Në të njëjtën kohë, para çdo loje, ata ndryshojnë anët e faqes, dhe në pjesën e tretë - pas 11 pikëve.

Dispozitë speciale

Arbitri mund të deklarojë një pikë diskutimi dhe të ndalojë lojën në disa raste: