Klubi Më I Vlerësuar I Futbollit Në Hollandë

Kampionati Hollandez nuk është një nga katër kampionatet më të fortë kombëtar të futbollit. Sidoqoftë, klube me një histori të madhe sportive gjithashtu marrin pjesë në këtë ligë.

Klubi më i vlerësuar i futbollit në Hollandë

Fillimi i viteve shtatëdhjetë të shekullit XX është një epokë e tërë në historinë e futbollit botëror. Ishte në këtë kohë që termi futboll total u shfaq në botën e sporteve, e cila filloi në Hollandë. Ky stil i lojës u mishërua në veprimet e lojtarëve të klubit holandez më të titulluar të futbollit - Ajax Amsterdam.

image
image

Klubi i famshëm nga kryeqyteti i Hollandës u themelua në vitin 1900. Gjatë ekzistencës së ekipit, "Ajax" fitoi gjithsej 71 fitore të rëndësishme: në kampionatin kombëtar (si dhe në turnet e kupave të vendit) dhe garat kryesore të futbollit evropian.

Tre yje të artë shkëlqen mbi stemën e Ajax, e cila është dëshmi e më shumë se tridhjetë fitoreve të ekipit në kampionatin kombëtar. Ajax ka fituar kampionatin Hollandez 33 herë, që aktualisht është një rekord mes të gjitha skuadrave të futbollit nga Hollanda. Kupa Hollandeze "Ajax" fitoi 18 herë (një rekord midis klubeve në Hollandë), përveç kësaj, Amsterdamitët janë tetë herë fitues të Super Kupës së vendit.

Në turneun e Kupës së Kampionëve, Ajax ka fituar katër herë. Vlen të përmendet se tre herë radhazi, Amsterdamitët fituan trofeun më të nderuar të futbollit të klubit në epokën e "futbollit total" me performancën e shkëlqyeshme të Johan Cruyff (Cruyff) - në 1971, 1972 dhe 1973. Vetëm Real Madrid mund të jetë krenar për një arritje kaq të jashtëzakonshme.

Amsterdam Ajax është një tri herë fitues i Super Kupës Evropiane. Trofetë e tjerë të rëndësishëm evropianë të ekipit përfshijnë fitore një herë në Kupën UEFA (Ligën e Evropës moderne), Kupën Intertoto (aktualisht nuk mbahet) dhe Kupën e Fituesve të Kupave. Dy herë lojtarët e Ajax kanë fituar titullin e klubit më të mirë në botë, duke fituar Kupën Ndërkontinentale.