Uruguai V Kosta Rika: Sensacioni I Parë I Brazilit Në Kupën E Botës

Ndeshjet në një nga grupet më të vështira të Kupës së Botës FIFA në Brazil filluan në Fortaleza në stadiumin Castelan më 14 qershor. Në Kuartetin D, kampionët në fuqi të Amerikës së Jugut, Uruguajanët, u takuan me ekipin kombëtar të Kosta Rikës.

urugvai_costa-rica

Pjesa e parë e ndeshjes nuk ndryshoi në shumë situata shënimi. Tifozët neutralë kishin të gjithë të drejtën të pranonin se kjo ishte një nga pjesët më të mërzitshme në turne. Sidoqoftë, një gol në stadium, i cili vendos rreth 64,000 spektatorë, u zhvillua. Një nga sulmuesit më të mirë në botë, sulmuesi uruguajan Edinson Cavani hapi rezultatin nga pika e bardhë. Uruguay kaloi në epërsi 1 - 0. Dukej se pas pushimit, Amerikanët e Jugut do ta shtrydhnin kundërshtarin. Por në realitet gjithçka doli ndryshe.

Në pjesën e dytë, Kosta Rika doli sikur një skuadër tjetër. Sulmet interesante nga përfaqësuesit e Amerikës Qendrore filluan të dilnin dhe Uruguajanët nuk treguan asgjë përpara. Goli i Campbell në minutën e 54 ishte krejt i natyrshëm. Një lojtar i Kosta Rikës goditi portierin Muslera nga jashtë zonës së penalltisë.

Tre minuta më vonë, Duarte merr përpara Kosta Rikën 2 - 1. Kjo ngjarje ishte tashmë një tronditje për ekipin uruguajan. Ky i fundit arriti të humbasë dy herë në tre minuta.

Duhet pranuar që ekipi kombëtar i Uruguait, pasi pësoi dy gola, nuk mund të krijonte asgjë në portën e kundërshtarit. Përkundrazi, 84 minuta ishin fatale për Amerikanët e Jugut. Zëvendësuesi Urenya shënon golin e tretë pas një pasimi të shkëlqyeshëm depërtues në zonën e penalltisë uruguajane. 3 - 1 në favor të Kosta Rikës.

Bilbili i fundit i gjyqtarit të ndeshjes regjistroi ndjesinë kryesore të tre ditëve të para të lojës në Kupën e Botës. Kosta Rikanët arritën të mposhtin ekipin kombëtar të Uruguajit 3 - 1.