Kupa E Botës 1/8 Finale 2014: Kosta Rika - Greqi

Më 29 qershor, në qytetin Brazilian të Recife, u zhvillua ndeshja e katërt e 1/8 finale të kampionatit botëror të futbollit në Brazil. U takuan ekipet e Kosta Rikës dhe Greqisë, të cilat në mënyrë të bujshme u futën në fazën vendimtare të turneut.

Kupa e Botës 1/8 finale 2014: Kosta Rika - Greqi

Çifti Kosta Rika - Greqi u konsiderua më e dobëta midis ekipeve të tjera në playoff. Loja midis këtyre ekipeve ishte një konfirmim i qartë i kësaj.

Pjesa e parë ishte e mërzitshme. Kosta Rikanët u përpoqën të luanin numrin e parë dhe grekët bënë kundërsulme, por praktikisht nuk kishte asnjë shans për të shënuar. Topi lëvizte ngadalë, shikuesit mund të shihnin luftën në qendër të fushës, ekipet rrallë shqetësonin portierët.

Ndër momentet e paharrueshme të pjesës së parë të takimit, mund të veçohet sulmi i rrezikshëm i grekëve, kur lojtari evropian nga afërsia nuk ishte në gjendje të godiste portën e kundërshtarëve. Portieri i Kosta Rikës, Navas erdhi në ndihmë.

Pjesa e parë përfundoi në barazim pa gola.

Në fillim të gjysmës së dytë të takimit, Kosta Rikanët hapën një llogari. Në minutën e 52-të, Brian Ruiz goditi këndin e poshtme të portës evropiane me goditjen më të saktë. Kosta Rika udhëhoqi 1 - 0. Pas këtij momenti, Grekët filluan të bëjnë presion aktiv, duke u përpjekur të përshkallëzojnë situatën në portat e Amerikanëve Qendrorë. Sidoqoftë, nuk funksionoi, kishte pak shanse. Por fati sportiv përsëri u kthye për t'u përballur me Grekët.

Tashmë në kohën e ngjeshur, Papastatopoulos luajti shkëlqyeshëm në lëvizjet e mbarimit dhe barazoi rezultatin. Grekët rrëmbyen një barazim në kohën e rregullimit. Përveç kësaj, evropianët patën një moment tjetër për të goditur golin e Kosta Rikanëve në kohën e rregullt të ndeshjes. Por portieri Navas shpëton ekipin e tij pasi goditi një lojtar grek nën traversë.

Në kohën shtesë, spektatorët nuk i panë golat, por duhet ta pranojmë se grekët ishin më pranë golit. Tashmë në minutën e 121 të takimit, Mitroglu humbi një rast real për të shënuar. Lojtari grek goditi nga afërsia në portë, por humbi qëllimin.

Loja përfundoi me një barazim, prandaj, për herë të dytë në turne, fati i arritjes në fazën tjetër u vendos në një gjuajtje penalltish.

Fat i buzëqeshi Kosta Rikës. Të pesë lojtarët shndërruan goditjet e tyre, gjë që çoi në fitoren e Amerikanëve Qendrorë në penallti 5-3. Kosta Rika tani do të luajë me Hollandën në çerekfinale, dhe Greqia do të shkojë në shtëpi.