Ekipi Rus Arriti Në 1/8 Finale Në Kupën E Botës FIFA

Përmbajtje:

Rusia aktualisht po pret Kupën Botërore FIFA. Në të marrin pjesë 32 ekipe nga pjesë të ndryshme të planetit tonë. Pas përfundimit të ndeshjes së dytë në grupin e tyre, ekipi kombëtar rus arriti në 1/8 finale të Kupës së Botës FIFA.

Ekipi rus arriti në 1/8 finale në Kupën e Botës FIFA

Kampionati Botëror po mbahet për herë të parë në Rusi. 32 skuadra janë të ndara në 8 grupe. Grupi A, së bashku me Rusinë, përfshin Egjiptin, Arabinë Saudite dhe Uruguajin.

Ndeshje Rusia - Arabia Saudite

Para ndeshjes, tifozët rusë ishin skeptikë për sukseset e ardhshme të bashkatdhetarëve të tyre. Miqësoret e fundit kanë treguar se lojtarët nuk janë në gjendje shumë të mirë. Dhe trajneri mund të mos e ketë menduar mirë me formacionin. Si rezultat, udhëheqësi i ekipit të viteve të fundit, Denis Glushakov, nuk shkoi në turne. Unë gjithashtu duhej të refuzoja shërbimet e Dmitry Kombarov. Për hapa të tillë të guximshëm, Stanislav Cherchesov, trajneri i ekipit kombëtar rus, u kritikua vazhdimisht nga të gjithë specialistët dhe tifozët. Por siç treguan lojërat e Kampionatit Botëror, trajneri kishte të drejtë.

Në ndeshjen e parë, futbollistët rusë u takuan me Arabinë Saudite. Loja u zhvillua në pjesën e parë me avantazhin e rusëve, dhe në pjesën e dytë kishte një prishje të përgjithshme. Pas golave të Denis Cheryshev (dy herë), Artem Dzyuba, Alexander Golovin dhe Yuri Gazinsky, rezultati përfundimtar u vendos - 5: 0 në favor të ekipit kombëtar rus. Lojtari më i mirë i takimit ishte Denis Cheryshev, i cili shënoi dy gola të bukur. Kështu që u bë hapi i parë për të arritur në playoff-in e Kampionatit Botëror.

Ndeshje Rusi - Egjipt

Pas ndeshjes së parë, qëndrimi i të gjithëve ndaj ekipit ndryshoi. Specialistët ishin të kënaqur me lojtarët dhe tifozët ishin të lumtur për suksesin e ekipit. Rusia iu afrua ndeshjes së dytë me një humor edhe më të mirë. Gjatë gjithë lojës, rusët nuk dhanë asnjë dyshim të vetëm për fitoren e tyre. Mbrojtja nuk lejoi sulmuesin më të mirë në botë për momentin, Mohammed Salah, të kthehej dhe sulmi shënoi tre gola. Një nga golat u bë një autogol nga mbrojtësi egjiptian, dhe rusët përsëri shënuan Artem Dzyuba dhe Denis Cheryshev. Si rezultat, ekipi kombëtar rus fitoi 3: 1 dhe arriti në 1/8 finale të Kampionatit Botëror përpara afatit. Por zyrtarisht, ky fakt u konfirmua pas fitores së Uruguait mbi Arabinë Saudite.

Tani futbollistët rusë do të luajnë kundër Uruguajit për vendin e parë në grup. Dhe vetëm atëherë do të dihet kundërshtari për raundin tjetër. Ata mund të jenë ekipet kombëtare të Spanjës, Portugalisë ose Iranit. Cili kundërshtar është më i preferueshëm për ekipin kombëtar rus?

Kombëtarja Spanjolle tani është në gjendje të mirë dhe iu desh të mposhtte Portugezin. Por ato përfshijnë yllin më të ndritshëm të Kampionatit Botëror, Cristiano Ronaldo. Prandaj, dueli i tyre ballë për ballë përfundoi në një barazim efektiv. Spanjollët kanë lojtarët më të fortë në botë në të gjitha linjat e skuadrës: Sergio Ramos, Gerard Pique, Andres Iniesta, Isco, David De Gea. Por Portugalia është më pak e famshme për lojën e saj në skuadër. Në të gjitha ndeshjet, ata shënuan gola me përpjekjet e vetëm Cristiano Ronaldo. Sigurisht, opsioni me kombëtaren iraniane është më i preferueshëm, por vështirë se mund të besoni se ata do të mundin portugezët në raundin e fundit të fazës së grupeve.

Prandaj, ekipi kombëtar rus duhet të përshtatet me rivalët më të fortë, të cilët do të jenë Spanja ose Portugalia. Për më tepër, ekipi tani është në një humor të shkëlqyeshëm.