Hokej Mbi Akull MFM-2015: Si U Luajt Lojë Republika Çeke - Rusi

Në orët e para të kohës së re të Moskës 2015 në qytetin kanadez të Torontos, ekipi rus i hokejve në akull luajti ndeshjen e fundit të fazës së grupeve të Kampionatit Botëror për të Rinj. Rivalët e rusëve ishin lojtarët e hokejve të ekipit kombëtar Çek.

Hokej mbi akull MFM-2015: si u luajt lojë Republika Çeke - Rusi

Për ekipin kombëtar të hokejve në akull të të rinjve të Rusisë nga vendi i dytë në Grupin B deri në fazën e playoffit të MFM-2015, rusët duhej të mposhtnin ekipin kombëtar Çek. Sidoqoftë, ndeshja ishte larg mënyrës më të mirë për rusët.

Sulmi i parë i rrezikshëm u krye nga repartet e Bragin, por lojtarët hokej rusë nuk arritën të realizonin një dalje dy-për-një. Lojtarët e rinj të hokej të Republikës Çeke pas minutave të hapjes së takimit u mësuan me faqen, gjë që u pasqyrua në statistikat përfundimtare për goditjet në portë. Çekët i hodhën Rusët 4 herë (12 goditje kundër 3). Rezultati logjik i periudhës së parë ishte goditja e Patrick Zdragl në minutën e 12-të. Segmenti i parë i takimit përfundoi me një avantazh minimal të ekipit kombëtar Çek.

Në periudhën e dytë, skuadra ruse u përpoq të vepronte më aktivisht në portën e kundërshtarit, por asgjë pozitive nuk u vërejt në lojën sulmuese të ekipit tonë. Kishte gjithashtu probleme në mbrojtjen e rusëve, të cilat çuan në topin e dytë të pranuar. Pavel Zaha në minutën e 25-të rriti epërsinë e Çekëve. Pas kësaj, rusët arritën të marrin të drejtën për një gjuajtje të lirë. Por Ivan Barbashev nuk e shfrytëzoi situatën. Vërtetë, sulmuesi rus përsëri arriti të thyejë rezultatin në periudhën e dytë. Në minutën e 36-të, Barbashev fitoi përsëri një gol. Goli u shënua kur ekipi ynë luajti shumicën. Periudha e dytë përfundoi me një epërsi minimale 2: 1 të Çekëve.

Në dvadtsatiminutke përfundimtar rusët nuk arritën të rikuperonin hendekun në rezultat, përkundrazi, në periudhën e fundit, skuadra ruse humbi dy herë më shumë. Patrick Zdragal në minutën e 43-të rriti epërsinë e kombëtares Çeke. Rusët pësuan golin e fundit të ndeshjes në një rrjetë bosh në minutën e fundit të takimit. Ondřej Kashe shënoi kundër kombëtares Çeke. Rezultati përfundimtar i ndeshjes është 4: 1 në favor të ekipit të të rinjve Çeke.

Humbja e ekipit kombëtar rus nga ekipi çek i lejoi rusët të zinin vetëm vendin e tretë në grupin B. Tani lojtarët e rinj të hokejve të ekipit kombëtar të SHBA do të bëhen rivalë të reparteve të Bragin në fazën çerekfinale.