Makina E Parë Garuese E Senna Rishfaqet Në Pistë Pas 30 Vjet Pasiviteti

Makina e parë e Ayrton Senna do të rishfaqet muajin tjetër pas 30 vitesh pasivitet. Kjo do të ndodhë në festivalin Race Retro. Makina Brazilian Formula Ford 1600 është restauruar plotësisht.

Makina e parë garuese e Senna rishfaqet në pistë pas 30 vitesh pasivitet

Ayrton Senna bëri debutimin e tij në gara evropiane në 1981 në Brands Hatch në një Van Diemen RF81. Themeluesi i Van Diemen Ralph Fjormann Sr. vendosi të rindërtojë plotësisht shasinë 528, e cila nuk ishte parë në publik për më shumë se 30 vjet.

Pas një debutimi të mahnitshëm në karting, Senna arriti në Mbretërinë e Bashkuar në fillim të vitit 1981 pa një kontratë në dorë. Ralph Fjorman ftoi brazilianin të merrte pjesë në Formula Ford 1600 me këshillën e Chico Serra. Ishte një ide e mirë. Mbi të gjitha, Ayrton fitoi në garën e tretë, fitoi 12 fitore në 20 gara dhe fitoi titullin.

Fjormand shiti makinën e Senna-s, por e bleu përsëri disa vjet më vonë. Për disa vjet ai e mbajti atë larg syve kureshtarë. Tani ai vendosi ta rikthejë atë me specifikimet dhe motorin origjinal. Puna e rinovimit u krye në një punëtori në Norfolk, ku u ndërtua makina.

Makina e parë e tre herë kampionit të botës F1 Ayrton Senna do të rishfaqet në pistën më 24 shkurt në Stoneley Park, afër Birmingham.