Një Tjetër Medalje E Artë Në Bobsleigh Në Lojërat Olimpike

Në ditën e fundit të konkursit, bobsledders ishin në gjendje të fitojnë një medalje të artë, duke siguruar që ekipi rus të fitojë renditjen e medaljeve.

Ruse katër fitues

Kulmi i ditës së fundit olimpike të konkursit nuk ishte vetëm fitorja e skiatorëve rusë, por edhe gogëzhetat. Të katërt e Alexander Zubkov ishin në gjendje të fitonin një medalje tjetër me dinjitetin më të lartë, e cila u bë medalja e trembëdhjetë e artë për ekipin kombëtar rus. Gara e skuadrës në bobsleigh është një nga më të vështirat, pasi çdo vendim i gabuar mund të heq medaljen. Mbi të gjitha, fitorja në këtë sport varet njëkohësisht nga katër sportistë.

Alexander Zubkov tashmë ka hedhur poshtë dy herë supersticionin se bartësi i standardit nuk do të jetë në gjendje të fitojë Lojërat Olimpike. Atletët rusë ishin me fat që morën pjesë në rrugën e tyre të lindjes në bobsleigh "Sanki". Mbi të gjitha, ata patën kohë për ta futur brenda. Pas përpjekjes së parë, u bë e qartë se Zubkov, Voevoda, Negodailo dhe Trunenkov kishin ardhur në Soçi për të fituar. Jo të gjitha përpjekjet ishin të suksesshme për ekipin rus. Kështu, gjatë zbritjes së dytë, atletët bënë disa gabime, megjithatë, kjo nuk ndikoi shumë në rreshtimin përfundimtar.

Dy skuadra luftuan për medaljen e artë - përfaqësuesit e Letonisë dhe Rusisë. Pushimet pas përpjekjes së tretë ishin minimale, kështu që ishte e rëndësishme për bobsledders ruse të përfundojnë garën e tyre pastër dhe pa gabime. Koha totale për të përfunduar itinerarin ishte 3 minuta e 40, 60 sekonda. Katër të Letonisë humbën vetëm 0, 09 sekonda nga ekipi i Zubkov. Ekipi nga SHBA u ngjit në vendin e tretë.

Pas një fitore tjetër triumfuese në ditën e fundit të garës, ekipi rus ishte në gjendje të tejkalonte rekordin e vet të medaljeve të vendosur në 1976. Sipas rezultateve të të gjitha ditëve të Lojërave Olimpike, skuadra ruse ka 33 medalje.