Lojërat Olimpike Verore 1924 Në Paris

Gjashtë qytete evropiane garuan për Lojërat Olimpike Verore 1924. Preferenca iu dha Parisit, duke vërejtur kështu meritat e francezit Coubertin - themeluesit të Lojërave Olimpike.

Lojërat Olimpike Verore 1924 në Paris

Periudha përgatitore ishte mjaft e vështirë, por vetë organizimi i Lojërave ishte i patëmetë. Këto ishin lojërat e fundit që Pierre de Coubertin ishte përfshirë në përgatitjen. Lojërat Olimpike të Parisit janë bërë një nga më të ndjekurat. Më shumë se 620 mijë njerëz e shikuan atë. Ceremonia e hapjes më 5 korrik u ndoq nga Presidenti i Republikës Franceze Gaston Doumergue, Princi i Uellsit dhe Princi Carol i Rumanisë.

44 vende dhe 3,092 atletë morën pjesë në Lojërat VIII Olimpike. Për herë të parë, morën pjesë atletë nga Irlanda, Meksika, Rumania, Uruguai, Filipinet dhe Ekuadori. Ekipet e Gjermanisë dhe BRSS nuk u lejuan të luanin për shkak të situatës së paqëndrueshme politike në këto vende.

Programi i Lojërave përfshinte gara në 17 sporte. Demonstratat paraqitën lojëra boksi francez dhe topa baske. Këto Lojëra ishin hera e fundit që u mbajtën turne ragbi. Gratë morën pjesë në gara not, zhytje, skermë dhe tenis.

Vrapuesi i madh nga Finlanda Paavo Nurmi u njoh si heroi i Lojërave Olimpike, i cili fitoi pesë medalje të arta. Ylli i notarit amerikan Johnny Weissmuller është rritur në Paris. Ai fitoi dy distancat kryesore dhe stafetën e stilit të lirë, duke fituar tre medalje të arta. Pesë medalje, tre prej të cilave janë të arta, u fituan nga një shpatë nga Franca Roger Ducre.

Në këto Lojëra, gara e tenisit u mbajt për herë të fundit para pushimit të madh për shkak të mosmarrëveshjeve midis Federatës Ndërkombëtare të Tenisit dhe IOC. Vetëm në vitin 1988, tenisi u kthye përsëri në Olimpiadë. Tenistët amerikanë nuk kanë humbur një titull të vetëm kampionati, pasi kanë marrë pesë medalje të arta.

22 ekipe morën pjesë në turneun e futbollit. Për herë të parë, futbollistët jashtë shtetit - uruguajanët - mundën ekipin e fortë të Jugosllavisë me rezultat 7: 0.

Në renditjen e përgjithshme, fitorja në këtë Olimpiadë u fitua nga atletë amerikanë, në vendin e dytë ishte ekipi vendas, dhe në të tretin - atletët e Finlandës.