Lojërat Olimpike Verore 1932 Në Los Anxhelos

Në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1932 në Los Angeles, Amerikë, morën pjesë 1,048 atletë, përfshirë 127 gra, nga 37 vende. Garat u zhvilluan në 14 sporte. Ceremonia e hapjes së Lojërave u zhvillua në një stadium të quajtur Colosseum, që të kujton arenat antike Romake.

Lojërat Olimpike Verore 1932 në Los Anxhelos

Kapaciteti i stadiumit është 105 mijë njerëz, që ishte një vlerë rekord në atë kohë. Së pari, performoi kori olimpik, i cili përbëhej nga 150 këngëtarë, 300 muzikantë dhe disa fanfaristë. Pasi betimi olimpik u lexua nga skermier George Calnan, medalist bronzi i Lojërave Olimpike IX dhe toger me kohë të pjesshme të Ministrisë së Financave të SHBA.

Kostoja e një udhëtimi në Los Anxhelos u bë pengesa kryesore për shumë atletë evropianë për të marrë pjesë në Lojëra, kështu që një total prej 1,048 njerëz u mblodhën për të garuar për medalje. Për herë të parë përfaqësuesit e IA OI nga Kina dhe Kolumbia morën fjalën.

Për herë të parë në historinë e Lojërave, atletët u vendosën në fshatin Olimpik 20 km nga qyteti. Në kursin e golfit, rreth 700 shtëpi u vendosën në një ovale përreth restoranteve, bibliotekave dhe dhomave të lojërave. Kryerja e himneve kombëtare të vendeve për nder të fituesve të konkursit dhe ngritja e flamujve të vendeve janë prezantuar gjithashtu në Los Anxhelos.

Vendet e konkursit ishin mjaft të shpërndara përgjatë bregdetit. Për shembull, pishina e vozitjes ishte një orë udhëtim i shpejtë nga qyteti (Long Beach) dhe çiklistët garuan në Pasadena në Roseball Stadium. Nga rruga, ajo u shkatërrua pas Lojërave.

Programi i garës në Los Anxhelos ishte i ngjashëm me atë të Lojërave Olimpike në Amsterdam. Por në vend të futbollit, u zhvilluan garat e qitjes. Kampionati i futbollit nuk u mbajt për arsye thjesht materiale, pasi që delegacionet e vendeve evropiane ishin, në thelbin e tyre, jo të shumta.

E megjithatë rezultatet e treguara nga atletët në Lojërat Olimpike ishin të larta. U vendosën 90 rekorde Olimpike, përfshirë 18 rekorde botërore.

Në garën e 100 metrave, fitoi atletin nga Shtetet e Bashkuara Eddie Toulan, në gjoks? përpara rivalit kryesor Ralph Metcalf, gjithashtu një amerikan. Towlen gjithashtu fitoi 200 metra. Sidoqoftë, Metcalfe kësaj here ra viktimë e një gabimi të madh në matje - pista e tij ishte e gjatë 202 m.

Vlen të përmendet se gabimet e arbitrave në këto Lojëra ishin shumë të shpeshta. Prandaj, një nga gazetarët i quajti ata "Olimpiada e Gabimeve të Gjyqtarëve dhe Llogaritjeve të gabuara". Për shembull, një rast unik ndodhi në Los Angeles. Në finalen e garës 3000 metra me pengesa, personi që numëronte xhiro u largua nga vendi i tij. Si rezultat, atletët vrapuan 3450 m.

Sigurisht, ekipi amerikan fitoi më së shumti çmime - 41 medalje ari, 32 argjendi dhe 30 medalje bronzi. Italia kishte 12 çmime të secilës gradë, ndërsa Franca kishte 10 medalje ari, 5 argjendi dhe 4 bronzi.