Si Ishin Lojërat Olimpike 1932 Në Los Anxhelos

Në vitin 1932, Los Angeles priti për herë të parë Lojërat Olimpike. Ishte një kohë e vështirë për të gjithë botën - kulmi i Depresionit të Madh. Si rezultat, numri i pjesëmarrësve ishte më i ulët që nga viti 1904 - gjysma e numrit në Lojërat e 1928.

Si ishin Lojërat Olimpike 1932 në Los Anxhelos

Pak bileta u shitën për spektatorët. Pastaj disa yje të filmit, duke përfshirë Douglas Fairbanks, Charlie Chaplin, Marlene Dietrich dhe Mary Pickford, ofruan të flasin me publikun në mes të konkurseve për të rritur popullaritetin e ngjarjes.

Garat u mbajtën në Memorialin e Koloseut. Atletët meshkuj u strehuan në një Fshat Olimpik të ndërtuar posaçërisht. Ajo mbulonte 321 hektarë tokë dhe përbëhej nga 550 shtëpi njëkatëshe dyshe. Fshati gjithashtu strehonte një spital, zyrë postare, bibliotekë dhe shumë restorante dhe kafene. Gratë u akomoduan në një hotel në Chapman Park. Në total, rreth 1300 atletë nga 37 vende morën pjesë në garë.

Nënpresidenti Charles Curtis hapi Lojërat Olimpike sepse Presidenti Herbert Hoover nuk u paraqit për Lojërat. Në këto lojëra, fituesit dolën në podium për herë të parë me flamuj kombëtarë në duar. Një tjetër risi është përfundimi i fotove.

Situata politike në mënyrë të pashmangshme duhej të ndikonte në Lojërat Olimpike. Japonia, e cila kohët e fundit pushtoi provincën kineze të Manchuria, u përpoq të emëronte një atlet nga shteti Manchukuo, por komiteti olimpik refuzoi të merrte pjesë. Nga Kina, mori pjesë i vetmi atlet - Liu Changchun, i cili garoi në garën 200 m. Italiani Luigi Beccali, i cili fitoi medaljen e artë në garën 1500 m, u ngjit në podium dhe përshëndeti të pranishmit me një përshëndetje fashiste.

Skifterja britanike Judy Guinness demonstroi me të vërtetë shpirt olimpik. Ajo vetë, duke hequr dorë nga shpresat për një medalje të artë, u tregoi gjyqtarëve 2 prekje të pavërejtura, të cilat i mori nga rivali i saj Ellen Price nga Austria.

Hapja e Lojërave Olimpike ishte një atlet nga Dallas, Mildred Didrickson, me nofkën "Babe". Në ato ditë, gratë nuk u lejuan të merrnin pjesë në pentathlon, por "Baby" fitoi lehtësisht hedhjen e shtizës, garën me 80 metra me pengesa dhe kërcimin së larti. Më pas, Mildred u bë një lojtar golfi profesionist dhe kampione e grave në këtë sport.

Shumica e medaljeve të arta, argjendi dhe bronzi u morën nga atletët amerikanë - 41, 32 dhe 30. Ekipi italian zuri vendin e dytë - 12 medalje secila. Në të tretën - Franceze: përkatësisht 10, 5 dhe 4 medalje.