Lojërat Olimpike Dimërore 1956 Në Cortina D'Ampezzo

Lojërat Olimpike të Pestë (Dimërore) u mbajtën në 1956 në Cortina d'Ampezzo (Itali) nga 26 Janar deri më 5 Shkurt. 942 atletë morën pjesë në to, duke përfshirë 146 gra, nga 33 vende. Këtë vit, ekipi i BRSS bëri debutimin e saj në Lojërat (53 atletë), të cilat ndryshuan rrënjësisht ekuilibrin e fuqisë. Në total, u mbajtën 245 gara në 5 sporte, programi i garave të skive u ndryshua dhe u zgjerua. Pra, në vend të garës prej 18 km, u zhvilluan gara me ski prej 15 dhe 30 km. Gratë luftuan për ar në stafetën 3x5 km.

Lojërat Olimpike Dimërore 1956 në Cortina d'Ampezzo

Tashmë në vitet 1920 dhe 1930, Cortina d'Ampezzo ishte një qendër mjaft e njohur e sporteve dimërore. Kampionatet e skive alpine dhe skive u mbajtën këtu. Ky qytet turistik u nominua gjithashtu për Lojërat Olimpike në 1940.

Në fillim të Lojërave, qyteti u transformua plotësisht. U ngrit një stadium i bukur modern me tribuna me 4 nivele, u përgatit një pistë me shpejtësi të lartë në lartësi të lartë. Gjithashtu u ndërtua një trampolinë e re (80 m) - sipas pjesëmarrësve në konkurs, një nga më të mirët në botë.

Për herë të parë këtë vit, një nga atletët në emër të të gjithë pjesëmarrësve në Lojëra dha Betimin Olimpik (këtë e bëri italianja Juliana Chenal-Minuzzo). Transmetimi televiziv i konkurseve të tilla u zhvillua gjithashtu për herë të parë.

Siç është përmendur tashmë, atletët e BRSS ndryshuan rrënjësisht ekuilibrin e fuqisë në favor të tyre. Ata kanë garuar në të gjitha garat përveç bobsleigh dhe patinazhit artistik. L. Kozyreva fitoi arin e parë në garën e skive për 10 km për Bashkimin Sovjetik, dhe vendet e dyta dhe të treta u ndanë gjithashtu nga skiatorë sovjetikë. Në stafetë, skuadra sovjetike fitoi argjend, dhe pastaj skiatorët finlandezë fituan. Fituesit e parë olimpikë në histori jo nga vendet skandinave ishin gjithashtu atletët tanë - Pavel Kolchin kontribuoi me 3 çmime në ekipin kombëtar të BRSS - 1 medalje ari dhe 2 bronzi.

Në skijimin për burra, lufta ishte relativisht e barabartë. Norvegjezët, finlandezët, suedezët dhe atletët nga BRSS morën një çmim më të lartë secili. Në kërcimin e skive, më i miri ishte Finn L. Hyvärinen (81 dhe 84 m), i cili praktikoi teknikën e re të kërcimit dhe S. Stenersen nga Norvegjia festoi fitoren në biathlon. Garat e skive alpine u dominuan me besim nga austriaku A. Sailer, pasi kishte fituar të 3 llojet e garave.

Sa për ndjesinë kryesore të Lojërave VIII Olimpike Dimërore, atletët sovjetikë ia paraqitën atë audiencës. Norvegjezët, të cilët ishin kokë e shpatulla mbi të gjitha në 1952, ishin të kënaqur me vetëm dy çmime argjendi. Atletët nga BRSS ishin më të mirë këtë herë: kjo u vërtetua nga një rekord i ri botëror (40, 2 s) dhe "ari" i E. Grishin në një distancë prej 500 m, si dhe dy rekorde botërore (dhe, natyrisht, 2 medalje ari) në një distancë prej 1500 m të gjithë Grishin dhe Yu Mikhailov. Rekordi olimpik në një distancë prej 5000 m u vendos nga B. Shilkov. Veriorët festuan fitoren vetëm një herë - në 10,000 m (vendin e 1-të e zuri Suedezi S. Erickson).

Në bobsled (deuce), italianët fituan medalje argjendi dhe ari, zviceranët fituan medalje të arta me katër, dhe Italia u kënaq me vendin e dytë. Në patinazh me një figura të vetme, patinatorë figurash nga SHBA u bënë kampionë, në programin e çifteve - nga Austria.

Lojtarët e hokejve të ekipit kombëtar të BRSS me siguri mundën të gjithë rivalët e tyre dhe u bënë kampionë të Lojërave Olimpike, dhe Kanadezët e pamposhtur u mjaftuan me vetëm vendin e 3-të, duke i lënë Shtetet e Bashkuara të shkonin përpara (ata humbën ndaj Amerikanëve 1: 4).

Si rezultat, BRSS në renditjen e përgjithshme mori vijën e parë - 104 pikë dhe 16 medalje (7-3-6), vendi i dytë ishte në Austri - 66, 6 pikë dhe 11 medalje (4-3-4), vendi i tretë ishte në Finlandë - 57 pikë dhe 6 medalje (3-3-1).