Ndeshja E Parë 1/8 Kupa E Botës FIFA: Brazil V Kili

Më 28 qershor, i gjithë Brazili jetoi në pritje të ndeshjes së parë të 1/8 finale të Kupës së Botës FIFA, në të cilën nikoqiri i Kupës së Botës u takua me ekipin kombëtar të Kilit. Përballja midis brazilianëve dhe kilianëve pa kompromis u zhvillua në stadiumin në qytetin e Belo Horizonte.

Ndeshja e parë 1/8 2014 Kupa e Botës FIFA: Brazil v Kili

Që nga minutat e para të takimit, të dy ekipet imponuan një luftë të ashpër për topin ndaj kundërshtarit në secilën pjesë të fushës. Tashmë ishte faza e playoffit, kështu që të gjitha forcat u hodhën në një ndeshje specifike. Simboli i luftës për pushtet në lëndinën e gjelbër të stadiumit Mineirao mund të quhet teknika e Vidal, të cilën ai e kapi në mes të Neymar. Kiliani mund të ketë qenë zili e lojtarëve të hokejve të NHL.

Sa i përket lojës, spektatorët në tribuna nuk mund të mërziteshin. Tashmë në minutën e 18-të të takimit, pas një goditjeje nga këndi, nikoqirët hapën rezultatin. Kapiteni brazilian Silva dërgon topin në shtyllën e largët, ku David Luiz përfundon pasimin. Rezultati bëhet 1 - 0 në favor të Brazil. Çfarë po ndodhte në atë moment në tribuna, komentatori sportiv e quajti një shprehje që do të hyjë në histori: "Brazilianët në tribuna përjetuan një orgazëm masive". E tillë ishte çmenduria e madhe e gëzueshme e shumë tifozëve. Sidoqoftë, brazilianët nuk kishin pse të gëzoheshin për një kohë të gjatë.

Në minutën e 32-të, Alexis Sanchez dërgoi topin në këndin e portës së Cesar me goditjen më të saktë nga jashtë zonës së penalltisë. Numrat 1 - 1 ndriçuan në tabelë, e cila tashmë i çoi tifozët kilianë në një fazë ekstaze.

Pjesa e parë e takimit përfundoi me një rezultat të barabartë.

Në pjesën e dytë, e njëjta lojë e vështirë u vu re në fushë. Duhet pranuar që brazilianët kishin një përparësi të lehtë territoriale, por kilianët kundërsulmuan rrezikshëm. Ekipet kishin disa mundësi të mira shënimi, por rezultati në tabelë nuk ndryshoi - koha kryesore e ndeshjes përfundoi në barazim 1 - 1.

Në 30 minutat shtesë, brazilianët ishin më aktivë, ekipi i Kilit reagoi me forcën e fundit. Mbrojtja masive e kilianëve është e admirueshme - skuadra braziliane nuk kishte asnjë shans të vetëm për të shënuar një gol. Por kilianët pothuajse "varrosën" të gjitha shpresat e pronarëve të kampionatit. Në minutat e fundit të kohës shtesë, Pinilla goditi një goditje monstruoze në portën e Cesar. Portieri ishte i pafuqishëm, por topi goditi traversën. Kumbimi nga shtylla e golit dukej se bëri jehonë në të gjithë Brazilin. Pentakampionet janë me shumë fat.

Koha shtesë nuk dha asnjë gol të shënuar, kështu që ekipet e zgjidhën marrëdhënien në një seri gjuajtjesh penalltish. Pasuria sportive ishte në krah të nikoqirëve të kampionatit - ata fituan 3 - 2. Në të njëjtën kohë, goditja e fundit e kilianëve nga pika goditi shtyllën. Përsëri, disa centimetra ndanë Kilin nga goli i dashur. Si rezultat, kjo goditje ishte e fundit në lojë. Brazilianët arrijnë në çerekfinale dhe presin fituesin e ndeshjes Kolumbia - Uruguaj. Kilianët po shkojnë në shtëpi, por askush nuk do t'i qortojë këta lojtarë në shtëpi për performancën e tyre. Ishte një ekip i denjë, të cilit, fatkeqësisht, kampionati po i jep lamtumirë.