Brazil - Kroaci: Si Përfundoi Ndeshja E Parë E Kupës Së Botës

Më 12 qershor 2014, filloi turneu kryesor i futbollit i periudhës katër vjeçare - Kupa e Botës filloi në Brazil. Në ndeshjen hapëse, favoriti kryesor i kampionatit (brazilianët) duhej të luante me një rival të fortë nga Evropa - ekipi kombëtar i Kroacisë.

Brazil - Kroaci: si përfundoi ndeshja e parë e Kupës së Botës 2014

Ndeshja hapëse e Kupës së Botës u zhvillua në qytetin brazilian të São Paulo në stadiumin Arena Corinthians. Një arenë e mbushur plotësisht priste ndeshjen e parë të kombëtares braziliane.

Pas fishkëllimës fillestare, ulërima shurdhuese e tifozëve i çoi brazilianët përpara. Sidoqoftë, në minutën e 11-të, i gjithë vendi mikpritës i Kupës së Botës u trondit. Mbrojtësi i pesë herë kampionëve të botës Marcelo preu topin në portën e tij dhe kroatët kaluan në epërsi në ndeshje. Pas 18 minutash, ylli kryesor i kombëtares braziliane, Neymar, rivendosi ekuilibrin, duke dërguar topin me goditjen më të saktë të ultë nga zona e dënimit në cep të portës. Pra, rezultati në lojë u bë i barabartë - 1 - 1.

Pas pushimit, brazilianët u përpoqën të shënonin edhe një gol. Ata arritën ta bënin këtë jo nga loja, por nga pika e bardhë. Neymar në 71 minuta solli Pentacampions përpara: 2 - 1. Në minutat e fundit kroatët u përpoqën të rikuperonin. Portieri shpëtoi brazilianët disa herë. Si rezultat, rregulli i palëkundur i futbollit funksionoi, dhe tashmë në kohën e ngjeshur talenti i ri i Brazil Oscar, duke dalë jashtë në gol, dërgoi topin në rrjetë, duke vendosur rezultatin përfundimtar 3 - 1.

Kombëtarja braziliane fitoi ndeshjen e parë në turne. Sidoqoftë, duhet të pranojmë që pentacampionet morën tre pikë shumë të vështirë. Disa ndeshje emocionuese i presin tifozët.