Cila është "formula Kanadeze Për Sukses" Në Lojërat Olimpike Të Londrës

Në fund të Lojërave Olimpike Verore 2012 në Londër, atletët Kanadezë nuk treguan rezultatet më të mira. Duke fituar 18 medalje, përfshirë 1 të artë, 5 të argjendtë dhe 12 të bronztë, Kanada ishte në vendin e 36-të në garën e përgjithshme të ekipit. Kjo situatë ka gjetur një lloj reflektimi në shtypin kanadez.

Çfarë
Çfarë

Gazetarët e gazetës kanadeze The Global Star, duke reflektuar në artikujt e tyre arsyet për performancën e dobët të atletëve të tyre në Lojërat Olimpike 2012 në Londër, kanë dalë me një "formulë Kanadeze për sukses". Thelbi i saj është si më poshtë. Për të fituar një sport, duhet të plotësohet një nga kushtet e mëposhtme:

- ky sport duhet të jetë i popullarizuar dhe i zhvilluar mirë në vend;

- vendi duhet të ketë një popullsi të madhe për të krijuar një luftë konkurruese;

- anëtarët e ekipit kombëtar në përgatitje të Lojërave Olimpike thjesht janë të detyruar të bëjnë çdo përpjekje dhe të jenë në një formë të shkëlqyeshme sportive.

Duke komentuar artikujt e shtypit kanadez, kolegët e huaj, jo pa sarkazëm, vunë re se këto parime kanë punuar për ekipin kinez për një kohë të gjatë.

Sidoqoftë, Kanada mbetet një nga fituesit e përhershëm të Lojërave Olimpike Dimërore deri më tani. Kujtojmë që në Lojërat Olimpike 2010 në Vancouver, atletët Kanadezë fituan 26 medalje dhe ishin në vendin e parë në renditjen e përgjithshme të medaljeve. Suksesi i Kanadasë ishte kryesisht për shkak të planit të saj strategjik pesë-vjeçar për trajnimin e atletëve - Own The Podium.

Ky plan u zhvillua nga kampionia olimpike e patinazhit të shpejtë 1976 Katie Allinger dhe burri i saj Todd. Për të zbatuar planin e zhvilluar, Kanadaja shpenzoi 117 milion dollarë. Për krahasim: Rusia në Lojërat Olimpike të Vancouver zuri vendin e 11-të në garën e përgjithshme të skuadrës, ndërsa atletët e stërvitur morën 198 milion dollarë.

Meqenëse bashkëshortët Allinger nuk dëshironin të zhvillonin një program për Kanadanë për Lojërat Olimpike 2014, komiteti organizues i Lojërave Olimpike të Soçit nuk e humbi rastin për t'u ofruar atyre bashkëpunim si këshilltarë. Kanada është gjithashtu e gatshme t'i sigurojë Rusisë pajisjet më të mira sportive për trajnimin e atletëve gjatë ndërtimit të objekteve olimpike.