Sportet Olimpike Verore: Futboll

Sot futbolli është sporti më masiv dhe më i popullarizuar në planetin tonë. Data zyrtare e lindjes së tij konsiderohet të jetë 1863, dhe për herë të parë në Lojërat Olimpike, futbolli u shfaq 37 vjet pas kësaj date. Ishte në Paris, në Lojërat e dyta pas ringjalljes së traditës Olimpike.

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA), e cila u organizua në vitin 1904, është përgjegjëse për pritjen e turneve olimpike të futbollit. Kjo organizatë i konsideron ndeshjet e futbollit të dy Olimpiadave të Verës (në Paris dhe St. Louis) jo zyrtare, por vetëm ato ekspozuese, pasi në to nuk morën pjesë ekipe kombëtare, por ekipe të pavarura të klubeve. Prandaj, numërimi mbrapsht i turneve të futbollit në lojërat verore FIFA fillon nga Lojërat Olimpike nën numrin e tretë serial, i cili u zhvillua në 1908 në Londër.

Britanikët gjithashtu u bënë kampionët e parë olimpikë në këtë sport, duke qenë më i forti në turneun e tetë ekipeve kombëtare. Vlen të përmendet se Franca në atë turne u përfaqësua nga dy skuadra në të njëjtën kohë - ky ishte i vetmi precedent në histori. Ekipet britanike të futbollit, së bashku me ato hungareze, janë ende skuadrat më të suksesshme olimpike - ata fituan medalje të arta tri herë. Ndërsa brazilianët, tashmë pesë herë kampionë të botës në këtë sport, nuk janë bërë kurrë të parët në Lojërat Olimpike. Iousshtë kurioze që futbollistët e BRSS nuk i lejuan ata të marrin çmime dy herë - në 1976 në Montreal, ekipi kombëtar Sovjetik mundi brazilianët në lojë për medaljet e bronzta, dhe në 1988 në Seul ata i mundën ata në ndeshjen finale. BRSS dy herë fitoi medalje të arta në turneun olimpik të futbollit dhe tre herë u bë një medalist bronzi.

Sipas rregullave të FIFA-s, lojtarëve të ekipeve olimpike u vendosen kufizime moshe - secili prej tyre, përveç tre lojtarëve, nuk duhet të jetë më i vjetër se 23 vjeç. Prandaj, turnet olimpike nuk mbledhin lojtarët më të fortë dhe konsiderohen gara më pak prestigjioze sesa kampionatet botërore dhe evropiane.

Që nga Lojërat Olimpike XXVI Verore në Atlanta, të cilat u zhvilluan në vitin 1996, turne të futbollit për gra gjithashtu janë përfshirë në program. Në katër forume që kanë kaluar gjatë kësaj kohe, avantazhi i atletëve amerikanë ishte i pamohueshëm - ata u bënë kampionë tre herë, dhe një herë, në kohën shtesë, ata humbën vendin e parë ndaj rivalëve të tyre nga Norvegjia.