Lojërat Olimpike Dimërore 1984 Në Sarajevë

Zgjedhja e vendit për Lojërat Olimpike Dimërore XIV u zhvillua në 1978, në sesionin e 80-të të IOC në Athinë. Ishin katër qytete kandidate, por Los Angelesi Amerikan nuk e konfirmoi aplikimin e tij dhe u deshën vetëm dy raunde votimi për të marrë një vendim. Me një avantazh të lehtë prej vetëm tre votash, u vendos që t'i jepej e drejta për të pritur garën në qytetin jugosllav të Sarajevës.

Lojërat Olimpike Dimërore 1984 në Sarajevë

Në kohën e Lojërave Olimpike Dimërore XIV, Sarajeva ishte kryeqyteti i një prej republikave bashkuese të Jugosllavisë me një popullsi prej më shumë se 500 mijë banorë. Nuk ishte një metropol ultra-modern - shtëpitë në një zonë kodrinore ishin të vendosura në mënyrë kompakte përgjatë rrugëve të ngushta, përgjatë të cilave lëviznin tramvajet. Kushte të tilla përjashtonin problemin e përjetshëm të megacities kur organizonin forume të mëdha - bllokime të trafikut. Për ceremonitë e hapjes dhe mbylljes së Olimpiadës, si dhe pjesë e konkursit, u rikonstruktua stadiumi më i madh në republikë "Asim Ferhatovich-Khase".

Ceremonia e hapjes u zhvillua më 8 shkurt 1984, por fillimi i garës u dha një ditë më parë - lojtarët e hokejve filluan turneun e tyre. Atë ditë, ekipi kombëtar i BRSS fitoi fitoren më të madhe të këtij turneu, duke mposhtur polakët me rezultat 12: 1. Kjo skuadër u bë kampione Olimpike në 1984, duke lënë rivalët e përjetshëm në vendin e dytë - ekipin kombëtar të Çekosllovakisë.

Në Lojërat Olimpike Dimërore 1984, 39 grupe çmimesh u luajtën në dhjetë sporte në 12 ditë. Sipas rezultateve të saj, BRSS ishte e para në garën e ekipit për sa i përket numrit të përgjithshëm të çmimeve (25), por humbi ndaj GDR (24 medalje) në cilësinë e tyre - gjermanët kishin tre çmime të tjera të arta. Ecuria e pasuksesshme e atletëve amerikanë doli të ishte e pazakontë - ekipi i këtij vendi ishte vetëm i pesti në numrin e çmimeve (8), pas Finlandës (13) dhe Norvegjisë (9) në këtë tregues. Ekipi austriak, i cili ka qenë gjithmonë i fortë në sportet dimërore, gjithashtu performoi pa sukses - ajo mori vetëm një medalje bronzi. Por i vetmi çmim i fituar nga ekipi vendas ishte, përkundrazi, i njohur si një sukses i madh - medalja e argjendtë në super sllallom gjigand u bë e para në historinë olimpike të këtij vendi. Në total, 1272 atletë nga 49 vende të botës morën pjesë në startet olimpike të Sarajevës.