Aty Ku U Mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore 1984

Lojërat Olimpike Dimërore XIV u mbajtën nga 8 deri më 19 Shkurt 1984 në qytetin e Sarajevës, kryeqyteti i Republikës së Bosnjës dhe Hercegovinës, e cila ishte pjesë e shtetit të unifikuar të Jugosllavisë në atë kohë. 1,272 atletë nga 49 vende garuan për medalje në 7 sporte.

Aty ku u mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore 1984

Gjatë shqyrtimit të aplikimit për Lojërat Olimpike Dimërore, Sarajeva kishte konkurrentë shumë të fortë: qyteti japonez Sapporo dhe qyteti suedez Gothenburg. Sapporo tashmë organizoi Lojërat Olimpike Dimërore 1972, kështu që Japonezët këmbëngulnin me këmbëngulje se ata mund të përdornin me sukses si infrastrukturën ekzistuese ashtu edhe përvojën e akumuluar të mbajtjes së garave kaq të mëdha dhe të rëndësishme. Sidoqoftë, në raundin e dytë të votimit, Sarajevo fitoi me 39 vota kundër 33 për Sapporo. Nusja zyrtare e Lojërave Olimpike është këlyshi i ujkut i bukur Vuchko.

Ekipi kombëtar i BRSS në këto lojëra u konsiderua si favoriti kryesor për të fituar në garën e ekipit. Veçanërisht e prisnim fitoren e ekipit kombëtar të hokejve, pasi që në Lojërat Olimpike të mëparshme në Lake Placid lojtarët tanë të hokejve në pjesën e fundit të turneut humbën në mënyrë të bujshme nga ekipi i SHBA, të cilët ishin më të mirë në të gjitha aspektet. Kjo lojë hyri në histori si "Mrekulli në Akull". Dhe dukej se pritjet do të bëheshin të vërteta, ekipi kombëtar i BRSS menjëherë filloi performancën e tyre me një fitore: në ditën e parë të garës, skiatori Nikolai Zimyatov fitoi një medalje të artë në një distancë prej 30 km. Por në fund, ekipi kombëtar i BRSS zuri vetëm vendin e dytë në klasifikimin e përgjithshëm të ekipit, pasi kishte fituar 25 medalje - 6 ari, 10 argjendi dhe 9 bronzi. Krahasuar me Lojërat Olimpike të mëparshme në Lake Placid, ku u fituan 10 medalje ari, ky ishte një rezultat mjaft i dobët.

Një ngushëllim ishte fakti që lojtarët tanë të hokejve ishin ndër medalistët e artë. Vendin e parë e fitoi ekipi kombëtar i RDGJ, i cili mori 9 medalje ari, 9 argjendi dhe 6 bronzi. Skuadra USA përfundoi e treta me 4 medalje të arta dhe 4 argjendi.

Në përgjithësi, organizimi i Lojërave Olimpike doli të jetë në një nivel të lartë, lojërat u zhvilluan në një atmosferë vërtet sportive. Popullata lokale i trajtoi anëtarët e delegacioneve sportive me përzemërsi të sinqertë. Me pak fjalë, Olimpiada e Sarajevës ishte një festë e vërtetë e sportit dhe paqes.