Lojërat Olimpike Dimërore 1994 Në Lillehammer

1737 atletë nga 67 vende morën pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore XVII në Lillehammer (Norvegji). Ata garuan për 61 grupe çmimesh në 12 sporte. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar i organizoi këto lojëra dy vjet pas atyre të mëparshme në mënyrë që të ndahej koha e Lojërave Olimpike Verore dhe Dimërore.

Lojërat Olimpike Dimërore 1994 në Lillehammer

Për herë të parë në Lillehammer, atletë nga ish-BRSS luajtën si skuadra të ndara, ndërsa ekipi rus tregoi rezultate të shkëlqyera, pasi kishte fituar më shumë medalje ari - 11. Si rezultat, ajo zuri vendin e ekipit të parë, megjithatë, duke humbur në numri i përgjithshëm i medaljeve të fituara për norvegjezët - 26 kundrejt 23.

Rusët morën pothuajse të gjithë arin në patinazhin figurativ: Alexey Urmanov në patinazhin për meshkuj, Oksana Grischuk dhe Evgeny Platov në garën e çifteve të vallëzimit, një tjetër triumf i lojrave ishte çifti Ekaterina Gordeeva dhe Sergei Grinkov. Një përfaqësuese e shkollës Sovjetike të patinazhit figurativ, Ukrainasja Oksana Baiul, gjithashtu fitoi te gratë.

Ekipi rus i biatlonit performoi shkëlqyeshëm, në të cilin shkëlqeu Sergey Chepikov, i cili fitoi sprintin. Ekipi i grave, i udhëhequr nga Anfisa Reztsova, fitoi stafetën, burrat lanë ekipin kombëtar gjerman të shkojë përpara dhe fituan argjendin. Një tjetër medalje e artë u soll në ekipin tonë nga fituesi i garës për meshkuj 20 km Sergey Tarasov.

Skuadra e skive për femra e përbërë nga Lyubvi Egorova, Elena Vyalbe, Larisa Lazutina dhe Nina Gavrylyuk nuk la asnjë shans për askënd. Lyubov Egorova u bë tre herë kampion i lojërave në Lillehammer, i cili gjithashtu fitoi garën pesë kilometra me goditjen klasike dhe garën 15 km sipas sistemit Gundersen. Tek burrat në këtë sport, madhështori ishte Norvegjezi Bjorn Daly, i cili fitoi dy ari dhe argjend. Uzbekistani fitoi medaljen e parë të artë olimpike. Lina Cheryazova ishte më e mira në akrobaci të stilit të lirë, e prezantuar për herë të parë në Lojërat Olimpike të Bardha.

Fatkeqësisht, lojtarët hokej rusë mbetën pa medalje. Në gjysmëfinale, skuadra jonë nuk mund të kalonte suedezët, dhe në ndeshjen për vendin e tretë humbi nga finlandezët. Ndeshja finale Suedi-Kanada për herë të parë në historinë e Olimpiadës përfundoi me një shkëmbim zjarri, në të cilin suedezët ishin më të saktë. Heronj të tjerë të Lillehammer përfshijnë patinatorin norvegjez Johan-Olaf Koss, i cili fitoi në tre distanca.