Si Ishin Lojërat Olimpike 1994 Në Lillehammer

Në vitin 1994, Lojërat Olimpike Dimërore u mbajtën në qytetin Norvegjez të Lillehammer. Ishte një zgjedhje e mirë për sa i përket klimës, pasi në këtë rajon ka mjaft dëborë, por në të njëjtën kohë, temperatura e ajrit është e përshtatshme për konkurrencën.

Si ishin Lojërat Olimpike 1994 në Lillehammer

Ekipet nga 67 vende morën pjesë në lojërat e vitit 1994. Për herë të parë, një ekip i veçantë nga Federata Ruse garoi në këtë Olimpiadë. Para kësaj, ekipi kombëtar i Bashkimit Sovjetik ose, pas rënies së tij, Ekipi i Bashkuar, luanin në lojëra. Gjithashtu, ekipet e pavarura nga Gjeorgjia, Bjellorusia, Ukraina, Kirgistani, Moldavia dhe Kazakistani u shfaqën në Lojërat Olimpike. Çekosllovakia ishte e ndarë në dy shtete, dhe tani atletë nga Republika Çeke dhe nga Sllovakia morën pjesë në lojëra. Jugosllavia ishte në një gjendje lufte civile, por një nga shtetet e sapo pavarura - Bosnja dhe Hercegovina - ishte në gjendje të dërgonte atletët e saj.

Për herë të parë, disa vende të jugut si Izraeli, Samoa Amerikane dhe Trinidad dhe Tobago morën pjesë në Lojërat Dimërore.

Si rezultat i zgjedhjes së atletëve në garat paraprake, ekipi i SHBA u bë më i shumti. Ajo u humb pak nga ekipet kombëtare të Rusisë dhe Gjermanisë.

Vendi i parë në renditjen e medaljeve i takoi Rusisë. Një pjesë e rëndësishme e ekipit përbëhej nga atletë që tashmë kishin bërë emër në sportet sovjetike. Tradicionalisht, biatletët rusë performuan mirë. Në patinazh figurash, atletët rusë morën tre nga katër medalje të arta të mundshme. Një ekip skiatorësh dhe disa patinatorë morën ar. Por ekipi i hokejve zhgënjeu tifozët, duke mos hyrë në fituesit e çmimeve.

Vendin e dytë e zuri nikoqiri i konkursit - Norvegjia. Numri më i madh i medaljeve u sollën nga skiatorë dhe patinatorë të këtij vendi, duke përfshirë të famshmin Bjorn Dalen.

Vendi i tretë shkoi në Gjermani. Rezultatet më të mira u treguan nga skiatorë dhe sajë me gjermane. Gjithashtu, 2 medalje u morën nga atletët për kërcim nga një trampolinë.

Skuadra USA përfundoi në vendin e pestë. Ajo tradicionalisht ka treguar se është më e dobët në sportet dimërore sesa në verë.