Ku U Mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore Të Vitit 1960

Lojërat Olimpike Dimërore janë një kënaqësi e vërtetë për të apasionuarit pas sporteve dimërore. Garat sportive të vitit 1960 nuk ishin përjashtim, gjë që solli shumë minuta të këndshme për tifozët e ekipeve kombëtare.

Ku u mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 1960

Lojërat Olimpike të 8-të Dimërore u zhvilluan në Shtetet e Bashkuara në Squaw Valley, hera e dytë që Amerika e Veriut priti Lojërat Olimpike Dimërore. 665 atletë nga 30 vende morën pjesë në këto lojëra. E veçanta e këtyre Lojërave Olimpike Dimërore ishte se për herë të parë lojërat u mbajtën kaq lart në male - Lugina e Squaw ndodhet në një lartësi prej 1889 metra mbi nivelin e detit.

Ceremonia e hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore 1960 u zhvillua në 18 Shkurt në Stadiumin e Akullit dhe u ndoq nga 15,000 spektatorë. Interestingshtë interesante që programi i hapjes u përgatit personalisht nga Walt Disney.

Sipas rezultateve të Olimpiadës, vendin e parë në këtë skuadër e morën atletë nga BRSS, të cilët fituan 7 medalje ari, 5 argjendi dhe 9 bronzi. Vendi i dytë shkoi për ekipin e bashkuar të Gjermanisë, i cili përfshinte atletë nga Republika Federale e Gjermanisë, Republika Demokratike Gjermane dhe Berlini Perëndimor - ata fituan 4 medalje ari, 3 medalje argjendi dhe 1 bronzi. Ekipi i SHBA zuri vendin e tretë - 3 medalje ari, 4 argjendi dhe 3 bronzi.

Në lojërat e vitit 1960, biathlon u përfshi në programin e garës për herë të parë, i cili më vonë u bë një nga disiplinat sportive më spektakolare të Lojërave Olimpike Dimërore. Medaljen e parë të artë olimpike e fitoi suedezi Klas Lestander, finlandezi Antti Tyrväinen mori argjendin, olimpiani sovjetik Aleksandër Privalov mori bronzin.

Atletët sovjetikë kishin një avantazh shumë të madh në patinazh, duke marrë gjashtë medalje të arta nga tetë, tre argjendi dhe tre bronzi. Skijimi ndër-vend ishte i pasuksesshëm; vetëm një çmim i standardit më të lartë (Maria Gusakova, 10 km), dy medalje argjendi dhe katër bronzi, ranë në asetet e BRSS. Në këtë disiplinë, pjesa kryesore e çmimeve u luajt midis suedezëve, finlandezëve dhe norvegjezëve.

Performanca e ekipit kombëtar sovjetik të hokejve, e cila zuri vetëm vendin e tretë, u konsiderua gjithashtu një dështim. Vendin e parë e fitoi ekipi amerikan, i dyti - Kanada. Skuadra sovjetike e akullit humbi nga amerikanët me rezultat 2: 3, ndërsa kanadezët pësuan humbjen më të madhe - 5: 8.

Patinimi artistik ishte i dominuar nga amerikanët në atë kohë. Ashtu si në Olimpiadën e fundit, patinatorët nga Shtetet e Bashkuara fituan dy medalje të arta, njëra u shkoi Kanadezëve. Patinatorët sovjetikë nuk ishin ndër fituesit e çmimeve, ora e tyre më e mirë ishte akoma përpara.

Në kërcimin e skive, nuk kishte asnjë të barabartë me atletin nga GDR Helmut Recknagel. Vendi i dytë shkoi në Finlandë, i treti në Austri.

Pas mbylljes së Lojërave Olimpike të Tetë Dimërore në BRSS, u lëshuan një seri pullash kushtuar Lojërave të Luginës së Squaw.