Si Ishin Lojërat Olimpike 1896 Në Athinë

Olimpiada e parë moderne u mbajt në Athinë (Greqi) nga 6 deri më 15 Prill 1896. Në të morën pjesë 241 atletë nga 14 vende. Gratë nuk garuan në lojëra në atë kohë. U shpallën 9 sporte, u luajtën 43 grupe çmimesh.

Si ishin Lojërat Olimpike 1896 në Athinë

Programi i Lojërave 1 Olimpike përfshinte mundje Greko-Romake, çiklizëm, gjimnastikë, atletikë dhe peshëngritje, qitje plumbash, not, tenis dhe skermë. Garat me vozitje dhe vela nuk u zhvilluan - kishte një erë të fortë dhe dete të ashpër.

Sipas traditave antike, lojërat filluan me atletikë. Në kërcim në trefish, amerikani James Conolly ishte më i miri. Bashkatdhetari i tij - studenti Robert Garrett - fitoi hedhjen e diskut dhe gjuajtjen me gjuajtje. Ai gjithashtu përfundoi i dyti në kërcim së gjati dhe i treti në kërcim së larti.

Spektatorët nuk ishin të interesuar për të gjitha sportet. Pra, tenisi për publikun dukej tmerrësisht i mërzitshëm, i pakuptueshëm. Të shtënat gjithashtu magjepsi pak njerëz. Dhe skermimi u zhvillua në një sallë të vogël përpara një publiku të vogël. Gjimnastika gjithashtu humbi në programin e përgjithshëm, në të cilin morën pjesë vetëm grupe të vogla atletësh grekë dhe gjermanë.

Por çiklizmi me publikun ishte një sukses i jashtëzakonshëm. Në garën 100 km, pas gjysmës së distancës, vetëm Collettis Grek dhe Francezi Flaman mbetën në pistë. I pari kishte probleme me biçikletën e tij dhe u ndal për ta rregulluar atë. Francezi me mirësi e priti atë, dhe pastaj solli garën për fitore. Pas përfundimit, publiku mbajti të dy atletët në krahët e tyre.

Kulmi i Lojërave Olimpike në Athinë ishte vrapimi në maratonë. Distanca - 42 km. 18 vrapues shkuan në fillim, vrapuesit më të fortë menjëherë u shkëputën nga pjesa tjetër e grupit, por të rraskapitur ata u larguan nga gara njëra pas tjetrës, pasi kishin shpërndarë gabimisht forcat e tyre. Fituesi ishte postieri nga Greqia - Spyros Luis.

Grekët fituan më së shumti çmime - 46 (10-17-19), megjithatë, për sa i përket numrit të medaljeve të arta, ata dhanë vendin e parë për atletët nga Shtetet e Bashkuara. Amerikanët kanë vetëm 20 çmime (11-7-2). Vendi i tretë i takoi Gjermanisë me 13 çmime (6 + 5 + 2).

Sipas ceremonisë antike të çmimeve, fituesi u vendos në një kurorë dafine, një degë ulliri e prerë në kopshtin e shenjtë të Olimpisë, u dha një diplomë dhe një medalje argjendi (medalja e bronzit iu dha nënkampiones). Për të informuar audiencën se kush fitoi një konkurs të veçantë, flamuri i vendit fitues u ngrit në shtizën e flamurit. Kështu lindi një traditë që është bërë e detyrueshme në të gjitha garat ndërkombëtare.

Lojërat Olimpike 1896 në kryeqytetin Grek çanë murin e mosbesimit dhe indiferencës nga ana e figurave politike dhe sportive. Megjithëse rezultatet ishin modeste, OS u bë një ngjarje e ndritshme sportive, duke zgjuar interesin kolosal të publikut. Dhe arritja kryesore e Lojërave Olimpike I është popullarizimi i përhapur i sporteve, si dhe i njerëzve olimpikë, jo vetëm në Greqi, por në të gjithë botën.