Lojërat Olimpike Verore 1896 Në Athinë

Lojërat Olimpike, të mbajtura në Athinë në 1896, ishin lojërat e para në lidhje me lëvizjen moderne Olimpike. Në shumë mënyra, ato ndryshonin nga ato gara sportive që organizohen në kohën tonë, pasi në atë kohë traditat kryesore të Olimpiadës nuk ishin formuar ende.

Lojërat Olimpike Verore 1896 në Athinë

Çështja e ringjalljes së Lojërave Olimpike u diskutua vazhdimisht në vende të ndryshme, por kjo ide u realizua vetëm në sajë të përpjekjeve të francezit Pierre de Coubertin, i cili krijoi IOC në 1984. Fillimisht ishte planifikuar të mbahej ngjarja në 1900, por organizatorët kishin frikë se pas gjashtë vjet pritje, interesi për lojërat do të zhdukej dhe mbajtja e tyre do të ishte e pakuptimtë. Kur zgjodhën një vend për Olimpiadën, u konsideruan disa qytete, por në fund ata zgjodhën Athinën për të theksuar lidhjen midis lëvizjes moderne dhe asaj antike.

Ceremonia e hapjes u zhvillua në 6 Prill. Ajo, si në kohën tonë, përfshiu një fjalim të shkurtër nga kreu i shtetit, ku u zhvilluan lojërat, si dhe interpretimin e himnit olimpik. Por ka edhe ndryshime: në veçanti, në 1896 nuk kishte ende një betim të atletëve. 241 persona u lejuan të marrin pjesë në Lojërat Olimpike, për më tepër, nuk kishte asnjë sportist mes tyre. Garat u zhvilluan në 9 sporte: atletikë, qitje, gjimnastikë artistike, mundje greko-romake, not, çiklizëm, peshëngritje, tenis dhe skermë.

Në Lojërat Olimpike në Athinë, nuk ishte akoma e zakonshme të ndaheshin atletë sipas kombësisë së tyre, kështu që anëtarëve të IOC u desh të zbulonin se cili nga katërmbëdhjetë vendet pjesëmarrëse fitoi medalje në një sport të veçantë shumë vite më vonë. Problemi ishte gjithashtu që skuadrat e përziera morën pjesë në garën e tenisit. Përveç kësaj, disa atletë kishin shtetësinë e një vendi, por në të vërtetë jetonin në një tjetër. Sidoqoftë, pjesërisht ishte e mundur të arrihej një marrëveshje dhe të shpërndaheshin medalje, megjithëse ka ende pika të diskutueshme.

Për hidhërimin e Grekëve, në Lojërat Olimpike 1896, vendet e para ishin zënë kryesisht nga të huajt. Amerikanët fituan ari në garat e kërcimit të trefishtë dhe hedhjes së diskut, si dhe në vrapimet e shpejta 100 dhe 400 m. Paul Masson i Francës fitoi garën e sprintit dhe garat e çiklizmit 2000 dhe 10000 m. Midis peshëngritësve, më të mirët ishin anglezi Launceston Elliot dhe danezi Viggo Jensen. Gjermanët u dalluan në garat e mundjes dhe gjimnastikës dhe hungarezi Alfred Hayos fitoi garën e notit. Grekët fituan medalje për fitore në vrapim, revole dhe pushkë ushtrie dhe skermë. Ekipi i përzier anglo-gjerman fitoi garën e tenisit.