Si Ishin Lojërat Olimpike Të Vitit 1932 Në Lake Placid

Lojërat e Treta Olimpike Dimërore u mbajtën nga 4 deri më 15 Shkurt 1932 në Lake Placid (SHBA). 14 grupe çmimesh u luajtën në 7 sporte. U prezantuan Bobsleigh, ski ndër-vend dhe ngjarje të kombinuara, patinazh i shpejtë, hokej, patinim me figura dhe kërcim në ski. Sporte demonstruese: kaçurrela dhe gara me sajë me qen.

Si ishin Lojërat Olimpike të vitit 1932 në Lake Placid

Organizatorët e III OWG kishin frikë se atletët nga shumë vende evropiane nuk do të ishin në gjendje të merrnin pjesë në garë për shkak të vështirësive financiare. Dhe kështu ndodhi. Në total, 307 atletë morën pjesë në Lojëra, 17 prej tyre ishin gra, nga 17 vende të botës. Pothuajse gjysma e garuesve do të përfaqësohej nga ekipet kombëtare të Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara. Disa vende evropiane u kufizuan në delegacione të vogla. Për shembull, 7 persona luajtën për Finlandën, dhe 12 për Suedinë.

I gjithë "ari" në garat e patinazhit të shpejtë iu dha atletëve nga Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, ekspertët argumentuan se kjo fitore mbresëlënëse u shkoi amerikanëve falë renditjes së re të racave, përkatësisht fillimit të përbashkët të miratuar në Shtetet. Në të vërtetë, disa ditë pas përfundimit të Olimpiadës në Lake Placid, Kampionati Botëror i Patinazhit të Shpejtë u mbajt në përputhje me rregullat ndërkombëtare, ku Skandinavët ishin më të mirët, dhe me një avantazh të dukshëm.

Dy dhe katër në bobsled u fituan gjithashtu nga atletë nga Shtetet e Bashkuara.

Vetëm 4 ekipe morën pjesë në turneun e hokejve - Gjermania, SHBA, Kanada dhe Polonia. Për herë të parë, ndeshjet u mbajtën në një shesh patinazhi të mbyllur. Kanadezët festuan fitoren.

Sa i përket skive për ski malore, ato u mbajtën në kushte jashtëzakonisht të vështira. Moti ishte i ngrohtë dhe me shi, atletët nuk mund të shfaqeshin plotësisht. Të 12 çmimet kryesore u shkuan skandinavëve. Skiatorët norvegjezë morën në shtëpi 7 medalje (2 + 2 + 3), suedezë - 2 (1 "ari" dhe 1 "argjend"), finlandezë - 3 (1 + 1 + 1).

Mundësinë për të fituar medaljen e tij të katërt të standardit më të lartë në patinazh artistik e humbi Gillis Grafström. I vetmi kundërshtar serioz për të ishte austriaku Karl Schaefer, i cili erdhi i dyti pas programit falas. Por një dëmtim kronik i gjurit e ndaloi Grafström të merrte ar. Megjithëse duhet thënë se rivali i tij gjithashtu luajti një rol, duke shkelur shkëlqyeshëm programin e detyrueshëm.

Në patinazhin e figurave për femra, pritej fitorja e kampionit olimpik të Lojërave të kaluara, Sonja Heni i Norvegjisë. Ajo performoi shkëlqyeshëm, pasi kishte marrë vlerësimet më të larta nga të 8 gjyqtarët. Në patinazhin në çift, fitorja u fitua nga dyshja franceze - André dhe Pierre Brunet. Ishte gjithashtu medalja e tyre e dytë e artë olimpike (ata e fituan të parën në 1928).

Renditja jozyrtare e ekipit u drejtua nga ekipi i SHBA me 65 pikë dhe 12 medalje (6 + 4 + 2), vendin e dytë e zuri Norvegjia - 68 pikë dhe 10 medalje (3 + 4 + 3), vendi i tretë nga Kanadezët - 46 pikë dhe 7 medalje (1 + 1 + 5).