Si Performuan Biatletistët Rusë Në Garën Individuale Të Meshkujve Në Pokljuka

Përmbajtje:

Më 6 dhjetor, miliona rusë ndoqën garën individuale për meshkuj në Kupën e Botës në Pokljuka, Slloveni. Si performuan atletët e ekipit rus të biatlonit? Kush nga atletët që morën pjesë në garë ishte në gjendje të ruante gjakftohtësinë, të sfidonte jo vetëm kundërshtarët, por edhe t'i rezistonte mjegullës mbi Pokljuka, pista e thyer nga ski?

Biatletët në distancë

Konkursi individual për 20 kilometra do të fillonte në 5 dhjetor. Nuk u zhvillua për shkak të mjegullës së dendur në Pokljuka. Fillimi u shty për ditën tjetër.

Biatletët në fund

Renditja e përgjithshme për burrat

Shumë bialetletë keq parashikuan parashikimin e motit. Ata menduan se do të binte borë pas fillimit të garës, kështu që vendosën të vraponin në grupin e 2-të. Martin Fourcade filloi si pjesëmarrësi më ekstrem. Ai garoi jo vetëm me biatletë të tjerë, por edhe me një pistë skijimi që mbulonte Pokljukën me mjegull. Kursi i saj kohor nuk ishte i lartë. Fourcade e përqendroi të gjithë vëmendjen e tij në të shtënat. Pasi kishte goditur të gjitha caqet në 3 linjat e qitjes, ai kishte një shans të lartë për të fituar. Në fazën e fundit të garës, ai ishte i 2-ti, duke humbur ndaj bialetistes gjermane Shemp. Kjo e fundit humbi kur gjuajti, duke eleminuar kështu mundësinë për të fituar arin.

Biatlente në distancë

Në mungesë, gjermani Johannes Kühn pretendoi fitoren në garën individuale të meshkujve. Martin Fourcade e përballoi detyrën. Ai nuk humbi në vijën e qitjes, ai ishte 16 sekonda përpara Kuehn. Sidoqoftë, ende nuk mund të bëhej fjalë për fitore, sepse vonesa kohore midis tyre po zvogëlohej. 1000 metra para vijës së finishit, ajo u përgjysmua. Ishte e qartë se Martin Fourcade ishte në kontroll. Ai kaloi vijën e finishit, përpara gjermanit Johannes Kühn me 4 sekonda. Me fitoren e tij, francezi provoi se me të drejtë konsiderohet një atlet i jashtëzakonshëm, i shquar. Johannes Kühn zuri pozicionin e 2-të. Medaljen e bronzit e fitoi një biatletist nga Austria Simon Eder. Gjermani nuk bëri asnjë gabim në fushën e gjuajtjes, por ai nuk tregoi kohën më të shpejtë. Gara midis burrave u përfundua nga Ukrainian Sergey Semenov (vendi i 6-të), përfaqësuesi i Norvegjisë Vetle Christianen (vendi i 11-të). 5 udhëheqësit kryesorë përfshijnë atletin slloven Jacob Fak, gjermanin Simon Schemmp.

Biatletët në një garë në distancë

Si e provuan veten biathletët nga Rusia në garë?

Biatletët rusë kanë treguar se janë jashtëzakonisht jo bindës. Atletët tanë ose qëlluan mirë në poligonin e qitjes, por treguan kohë të keqe në distancë, ose anasjelltas. Nëse shpejtësia e Alexander Loginov dhe Dmitry Malyshko do të përmblidhej, do të ishte e mundur të fiton një medalje. Dmitry zuri vendin e 12-të, dhe Aleksandri, me shpejtësinë e Fourcade dhe 3 humbjeve, përfundoi në pozicionin e 29-të. Eliseev Matvey u tregua mirë. Ai bëri 2 gabime gjuajtjeje dhe u shty përsëri në pozicionin e 31-të. Ky rezultat e lejoi atë të zinte vendin e 20-të.

Norvegjezi Johannes Boe tregoi veten më të shpejtë në distancë. Ai e kapërceu garën si vetëtima dhe, me 3 penallti, përfundoi i 7-ti. Martin Fourcade humbi 1 minutë 11 sekonda me shpejtësi. Francezi zuri vetëm vendin e 13-të në kohë. Të njëjtin rezultat tregoi edhe biathletani rus, Logov.

Aleksey Slepov tregoi herën e 20-të në distancë, por bëri 6 gabime në poligonin e qitjes. Ai zuri një vend vetëm në dhjetëshen e 7-të. Latypov dështoi plotësisht në garën individuale. Ai ishte vonë për fillimin, gjuajti keq, eci distanca ngadalë. Edward zuri vetëm vendin e 99-të.

Biatletët e rinj nga Federata Ruse nuk janë ende gati për të pushtuar podiumin. Atletët me përvojë Loginov dhe Malyshko duhet të përmirësojnë së pari gjuajtjen e tyre. Të shtënat pa dështim do t’i ndihmojë biatletët të kualifikohen për medalje.