Si Performuan Klubet Ruse Në Ligën E Kampionëve 2014-2014

Më 10 dhjetor 2014, përfundoi faza e grupeve të Ligës së Kampionëve të UEFA-s. Në sezonin 2014-2015, dy klube ruse morën pjesë në turneun kryesor evropian të futbollit për klube.

Si performuan klubet ruse në Ligën e Kampionëve 2014-2014

Shumë pritej nga Zenit Shën Petersburg në Ligën e Kampionëve 2014-2015. Në gusht, Petersburgers njohën rivalët e tyre në grup, të cilët ishin Bayer Gjerman, Benfica Portugeze dhe Monaco Franceze. Disa ekspertë parashikuan që Zenit do të largohej nga grupi. Sidoqoftë, në realitet nuk funksionoi në atë mënyrë. Pas gjashtë raundeve Zenit arriti të shënonte vetëm 7 pikë, gjë që përcaktoi vetëm vendin e tretë në Quartet C. Kjo lejoi që klubi rus të qëndrojë në fazën pranverore të garave evropiane, por pjesëmarrja në UEFA Europa League nuk mund të konsiderohet nga ekipi si një rezultat i denjë. Qartësisht pritej më shumë nga Zeniti.

Si rezultat, Zenit mundi vetëm Benfica (2-0, 1-0). Kishte një barazim në Shën Petersburg me Monaco (0-0) dhe tre humbje: dy nga Bayer (1-2, 0-2) dhe nga Monaco (0-2).

Klubi i dytë rus që mori pjesë në Ligën e Kampionëve UEFA 2014-2015 ishte CSKA Moscow. CSKA mori "grupin e vdekjes", në të cilin ata luanin Bayern, Manchester City dhe Roma. Objektivisht, klubet gjermane, italiane dhe angleze ishin më të forta. Sidoqoftë, ekipi i ushtrisë ishte në gjendje të shënonte 5 pikë në një grup të tillë. Vërtetë, kjo nuk ndihmoi për të zënë një vend mbi këtë të fundit në grupin E.

Vlen të theksohet loja e suksesshme e ekipit të ushtrisë kundër Manchester City. CSKA fitoi 2-1 jashtë dhe luajti 2-2 në shtëpi. Skuadra e ushtrisë shënoi një barazim tjetër në ndeshjen në shtëpi me Romën (1-1). Tri ndeshjet e mbetura u humbën nga Roma (1-5) dhe Bayern (0-1 dhe 0-3).

Rezultati përfundimtar nuk lejoi që ekipi i ushtrisë të llogariste në performancën në gara evropiane në pranverën e ardhshme.