Si Performuan Atletët Rusë Në Kupën E Botës Në Garën Individuale

Përmbajtje:

6 vajza nga ekipi kombëtar i Federatës Ruse morën fillimin për të sulmuar një distancë 15 kilometra dhe 4 linja zjarri. Finca Kaisa Makarainen, Sllovake Nastya Kuzmina u konsideruan si favoritët e garës individuale në Slloveni. Sidoqoftë, Dorothea Wierer mori epërsinë në konkurs. Si përfundoi gara për atletët tanë në Pokljuka?

Biathletët ngjiten

Fillimi i garës individuale

Dorothea Wierer përfundoi fazën e parë më mirë se kundërshtarët e saj. Pas saj, Katharina Innerhofer, Persson Lynn, Susan Dunkley u përfshinë në listën e ndjekësve. Rivalët e tjerë ecën mirë pas tyre në kohë.

Atletja ruse Ulyana Kaisheva qëlloi në poligonin e qitjes pa humbje, por ishte 25 sekonda prapa Dorothea në kohë.

Në prirje, lideri ndryshoi. Pozicionin e parë e zuri një atlet nga Gjermania Denise Herrmann. Ajo mundi Wierer me 4.9 sekonda.

Biatletët në distancë

Përpjekje për udhëheqje

Ngjarjet e mëposhtme të racës individuale u kujtuan për ndryshimin e vazhdueshëm të udhëheqësit. Gara drejtohej nga Franziska Preuss. Më vonë, megjithatë, ajo u anashkalua nga Dunkley Amerikan. Pastaj, gjatë garës, gjithçka përsëritej përsëri. Gruaja gjermane mori përsëri epërsinë. Ajo mbuloi tre poligone qitjeje pa humbur. Ky rezultat e lejoi atë të dilte përpara bialetistes nga Shtetet e Bashkuara.

Fishekët e pushkës së atletes finlandeze Kaisa Mäkärainen humbën objektivat në poligonin e parë të gjuajtjes. Ajo nuk arriti të mbyllte 4 objektiva në të shtënat. Një punë e tillë sinqerisht e dobët uli në mënyrë dramatike mundësinë për të luftuar për medalje në podium.

Bialetletja ruse Katya Yurlova i gëzoi fansat e saj në të shtënat e prirura. Ajo goditi të gjitha caqet dhe përfundoi e 6-ta në garë, 18 sekonda prapa në ski nga numri një.

Irina Starykh u përball me të shtënat dhe zuri vendin e 4-të ndërmjetëm. Ajo ishte 23 sekonda prapa udhëheqëses së garës Monika Heunisch.

Biatletisti i parë që përfundoi garën individuale në Pokljuka ishte Wierer. Saktësia e të shtënave të saj ishte e pasaktë. Ajo humbi dy herë dhe menjëherë pas përfundimit shkoi të luaj në dhomë.

Ira Starykh mërziti tifozët me një gabim ofendues në fund të garës. Ai nuk e lejoi atë të llogariste në fitimin e një medaljeje.

Biathlete në poligonin e qitjes

Fundi i garës

Konkurrenca në Slloveni doli të jetë mjaft dramatike. Atletja ukrainase Yulia Dzhima goditi të 20 shënjestrat dhe mundi Monica Hoynisch polka me 3.3 sekonda.

Përfaqësuesit e Evropës Lindore u ngjitën në podium. Julia Dzhima fitoi vendin e parë. Ukrainasja e tregoi veten jo vetëm si një qitës të klasit të parë, por edhe si një skiator i shpejtë. Medalja e argjendtë i takoi Hojnisch, bronxi i takoi Çekisë Marketa Davidova.

Fitorja anashkaloi rusët. Ata përfunduan jashtë pozitës së 10-të. Starykh zuri vendin e 12-të, Valya Vasnetsova erdhi e 13-ta. Kaisheva, Vasilyeva, Yurlova-Perth madje nuk u përfshinë në top 20.

Humbja e atletëve tanë doli të jetë mjaft e bezdisshme për tifozët e tyre. Përkundër dëshirës së madhe të rusëve për të imponuar një luftë kundër kundërshtarëve të tyre, ata nuk arritën të merrnin medaljet e lakmuara. Ne vetëm mund të shpresojmë që në garën tjetër, fati të jetë në anën e bialetletëve tanë.