Lojërat Me Top Ekipi: Hendboll

Në kohët moderne, ka lojëra të ndryshme me top: basketboll, volejboll, futboll dhe të tjerë. Rregullat mund të jenë të ndryshme, por thelbi është i njëjtë për të gjithë - lufta për një qëllim. Këto sporte janë mjaft të famshme. Për shembull, ka një mori tifozësh futbolli ose basketbolli. Ekziston edhe një sport tjetër që mund të tërheqë vëmendjen e një spektatori të interesuar në garat ekipore. Ky është hendboll.

Lojërat me Top Ekipi: Hendboll

Etimologjia e fjalës hendboll është e thjeshtë. Pra, dora është përkthyer nga anglishtja si një dorë, dhe topi është një top. Prandaj, hendbolli luhet me top. Dallimi midis hendbollit dhe netballit është se në formën e parë, sigurohet një gol, jo një unazë. Hendbolli quhet ndryshe lojë me hendboll.

Ndërsa ndeshjet e futbollit ose volejbollit në plazh mund të luhen jashtë, hendboll lejohet vetëm në ambiente të mbyllura. Zona për këtë sport ka madhësinë e vet 40 me 20 metra. Topi me peshë 425-480 g përdoret nga burrat, por pesha e predhës për gratë është 325-380 gram. Loja përfshin dy gjysma, secila me 30 minuta. Pushim midis gjysmave 10 minuta.

Qëllimi i lojës sportive është hedhja e topit në portën e kundërshtarit. Ju nuk mund t'i afroheni golit më afër se gjashtë metra dhe ta hidhni atë, përndryshe goli nuk do të llogaritet. Lojtarët e fushës luajnë topin me duar. Skuadra me më shumë gola fiton. Portieri i ekipit mund të mbrojë golin me çdo pjesë të trupit të tij.

Nëse ka një barazim në ndeshje pasi të kenë skaduar dy gjysma, do të caktohen dy shtesë shtesë prej 5 minutash. Në rast të një rezultati të barabartë, caktohet një gjysmë më shumë, dhe nëse pas saj ka një barazim në tabelë, atëherë do të caktohet një seri gjuajtjesh të lira dhe të dy ekipet do të bëjnë 5 goditje në portën e kundërshtarit nga shtatë metrat shenjë.

Në kohët moderne, ka liga profesioniste të hendbollit. Mbahen turne të mëdha serioze në këtë sport. Të tilla si Kampionatet Botërore dhe Evropiane.

Ky sport luhet nga burra dhe gra. Hendbolli është pjesë e programit të Lojërave Olimpike Verore.