Sportet Olimpike Verore: Hendboll

Edhe pse një lojë e ngjashme me top përmendet edhe në poezitë e antikitetit, viti zyrtar i lindjes së hendbollit konsiderohet të jetë 1898. Pastaj gara e ekipit me rregulla pothuajse moderne u përfshi në programin e edukimit fizik të një prej shkollave në Danimarkë. Danezëve u njihet gjithashtu ideja për të luajtur me duar me një top dhe një gol - lojtarët e këtij vendi e përdorën atë për t'u mbajtur në formë në dimër.

Paraqitja e parë e hendbollit në programin Olimpik ndodhi në lojërat e fundit të verës para fillimit të Luftës së Dytë Botërore. Ekipet me njëmbëdhjetë lojtarë luajtën në Berlin, me ekipin vendas që fitoi turneun. Ky sport u kthye në pushimet sportive olimpike vetëm 36 vjet më vonë. Dhe përsëri kjo ndodhi në Gjermani - në Mynih, garuan ekipet e burrave, të cilat, në përputhje me rregullat moderne, ishin të përbërë nga 7 lojtarë. Pastaj ekipi kombëtar i Jugosllavisë u bë fitues. Tashmë në Lojërat Olimpike të radhës në Montreal, Kanada, një turne i hendbollit për femra u shtua në turneun e hendbollit për meshkuj. Atë vit, ekipet e BRSS-së dolën të ishin më të forta se rivalët e tyre në konkurrencën e grave dhe burrave.

Ekipi Sovjetik i grave fitoi turneun tjetër olimpik në 1980 në Moskë, dhe ekipet e Bashkimit Sovjetik fituan medalje të arta katër herë dhe u bënë një herë medaliste argjendi dhe bronzi. Ky është treguesi më i mirë midis të gjitha vendeve pjesëmarrëse në turnet olimpike të hendbollit. Pas përfundimit të ekzistencës së Bashkimit Sovjetik, tradita fituese u vazhdua së pari nga ekipet e përbërë nga lojtarë nga ish republikat e BRSS - secili fitoi një medalje të artë dhe një bronz. Pastaj, ekipet kombëtare të Rusisë, të cilat fituan një medalje të secilës gradë, luajtën me mjaft sukses në lojërat e verës.

Ndër vendet e tjera, Jugosllavia arriti rezultatet më të larta, pasi kishte fituar pesë medalje të konfesioneve të ndryshme në Olimpiadat. Pas rënies së këtij shteti, një nga ish republikat vazhdoi traditat e saj - ekipet kombëtare të Kroacisë shtuan dy çmime të tjera ari në listë. Si Rusia, ashtu edhe Kroacia kanë të gjitha shanset për të rimbushur bankat e tyre me medalje të Olimpiadës XXX Verore në Londër - ekipet e hendbollit për meshkuj dhe femra të këtyre vendeve kanë marrë të drejtën për të marrë pjesë në turnet 2012