MFM-2016: Rishikim I Ndeshjes Finlandë - Rusi

Më 28 dhjetor, skuadra ruse e hokejve në akull për të rinjtë luajti ndeshjen e saj të dytë në kampionatin botëror në Helsinki. Rivalët e rusëve ishin nikoqirët e turneut, të cilët mundën bjellorusët në takimin e parë me rezultat 6: 0.

MFM-2016: rishikim i ndeshjes Finlandë - Rusi

Fillimi i ndeshjes ishte për lojtarët e hokejit Suomi. Kjo ishte mjaft e pritshme, sepse finlandezët luajnë në akullin e shtëpisë dhe janë një nga favoritët e grupit të tyre. Një lojë e tillë aktive në presion nga ekipi kombëtar finlandez ka dhënë fryte. Tashmë në minutën e pestë të takimit, lojtarët e hokejve finlandezë kaluan në epërsi pas një goli të Sebastian Aho. Një sulm i shpejtë nga rivalët tanë çoi në një goditje në portë nga Georgiev, por portieri ynë devijoi topin, por sulmuesi i Suomi tashmë po priste fundin në krah, i cili dërgoi një predhë në portë.

Pas një goli të humbur, rusët u përpoqën ta transferonin ndeshjen në gjysmën e fushës së nikoqirëve. Si rezultat, lagjet e Bragin arritën të fitonin një largim. Shumica numerike u realizua nga Kirill Kaprizov në minutën e shtatë.

Fundi i periudhës u shënua nga një tjetër goditje kundër Rusisë. Kur kishte pak më shumë se një minutë për të luajtur para pushimit, Fin Patrick Laine korrigjoi topin në gol pas një gjuajtje nga vija blu. Në pushim, ekipet shkuan 2: 1 në favor të Finlandës.

Kombëtarja ruse filloi periudhën e dytë me tre penallti radhazi. Në shumicën e parë, lojtarët e hokejve finlandezë rritën epërsinë e tyre në rezultat (3: 1). Por rusët treguan karakter. Repartet e Bragin shënuan në minorancë, dhe më pas goditën dy herë portën e Finlandës, duke pasur një lojtar më shumë. Andrey Svetlakov, Pavel Kraskovsky dhe Vladislav Kamenev u dalluan. Por këto nuk ishin të gjitha golat në atë periudhë. Rusët shënuan edhe golin e pestë. Goli u shënua nga Alexander Polunin. Kështu, rusët në pushimin e dytë nga rezultati 1: 3 transferuan numrat në tabelë në favor të tyre - 5: 3.

Kombëtarja finlandeze përsëri filloi njëzet minutat e fundit në mënyrë aktive, duke rezultuar në golin e katërt kundër rusëve. Alexi Saarela u shqua. Pas golit të humbur, ekipi kombëtar rus shtoi ndjeshëm në lojë, gjithnjë e më shpesh rusët shtypnin ekipin kombëtar të Finlandës në gol. Në minutën e 54-të, Radel Fazleev shënoi golin e gjashtë kundër finlandezëve.

Deri në bilbilin përfundimtar, rezultati në tabelë nuk ndryshoi. Kombëtarja ruse fitoi një fitore të vështirë ndaj Finlandës me një rezultat 6: 4, duke treguar karakter dhe duke treguar cilësitë e tyre luftarake.