Rishikimi I Ndeshjes PSV Eindhoven - CSKA

Më 8 dhjetor, klubi i futbollit në Moskë CSKA kishte takimin përfundimtar në fazën e grupeve të UEFA Champions League 2015-2016. Rivalët e akuzave të Leonid Slutsky ishin futbollistët e Hollandezit PSV Eindhoven.

Rishikimi i ndeshjes PSV Eindhoven - CSKA

Para raundit të fundit të gjashtë të Ligës së Kampionëve 2015-2016, lojtarët e CSKA humbën të gjitha shanset për t'u kualifikuar në grup. Sidoqoftë, vendi i tretë do të kishte lejuar "ekipin e ushtrisë" të hyjë në pranverën e sezonit evropian nga vendi i tretë. Një rezultat i tillë do ta kishte lejuar CSKA të luante në ndeshjet 1/16 të UEFA Europa League. Për të arritur këtë rezultat, ishte e nevojshme të mposhtim PSV-në.

Moska "CSKA" para fillimit të takimit kishte disa probleme me përbërjen. Ka humbur ndeshjen për shkak të lëndimeve Vasily Berezutsky (vendin e tij në qendër të mbrojtjes e zuri Aleksey Berezutsky), mbrojtësi i djathtë Mario Fernandez (Kirill Nababkin doli në krahun e djathtë) dhe playmaker Roman Eremenko.

Fillimi i takimit u zhvillua me një avantazh të vogël të PSV. Ishte përmes krahut të Nababkin që holandezët bënë sulmet e tyre pa pushim. Sidoqoftë, kjo nuk funksionoi. Futbollistët e CSKA nuk treguan futboll të mprehtë kundërsulmues. Repartet e Slutsky në pjesën e parë nuk kishin asnjë rast të dukshëm shënimi.

Në mes të pjesës së parë, loja u barazua, por vetë ndeshja u zhvillua me të njëjtin ritëm të shpejtë. Vetëm në të tretën e fundit të pjesës, Luc De Jung, kapiteni i Eindhoven pati një mundësi të vërtetë për të shënuar gol. Sulmuesi i PSV drejtoi fundin e shërbimit nga krahu i djathtë, por nga pozicioni më i favorshëm nga disa metra goditi drejt në duart e Akinfeev. Ishte e vetmja goditje në shënjestër të portës së "ushtrisë" në pjesën e parë. Në minutën e 36-të, Zoran Tosic u përgjigj me një goditje të vetme në portën e PSV. Pas një goditje të rrezikshme të lirë nga krahu i djathtë, Tosic rrotulloi topin në këndin e sipërm të sipërm, por portieri i kampionëve Hollandezë shpëtoi ekipin e tij.

Pjesa e parë përfundoi në barazim pa gola. Hollandezët kishin disa për qind më shumë statistika të zotërimit, me një goditje në portë në secilën anë. Kartoni i vetëm i verdhë u mor nga lojtari i CSKA, Pontus Wernbloom. Vetëm statistikat e këndeve ishin në favor të "ushtrisë" (4 kundrejt 2).

Pjesa e dytë filloi me të njëjtin ritëm të shpejtë. Publiku nuk pa sulme të mprehta deri në atë kohë. Në fushë, një luftë për pushtet është bërë më e shpeshtë, e cila nënkupton shkelje të rregullave me paralajmërimet pasuese. Në minutën e 75-të, loja shpërtheu. Një penallti iu dha golit të nikoqirëve për një faull shumë të diskutueshëm në zonën e rreptësisë të Eindhoven ndaj Zoran Tosiç. Sergei Ignashevich iu afrua topit. Mbrojtësi i CSKA-së me mjeshtëri hodhi një predhë futbolli dhe një portier në kënde të ndryshme. CSKA kaloi në epërsi 1-0.

Pasi pësuan topin, nikoqirët menjëherë nxituan të rikuperonin dhe ajo dha rezultat. Tashmë në minutën e 78-të, pas trazirave në zonën e selisë së CSKA, topi kërceu te kapiteni i PSV. Luc De Jung nga disa metra goditi portat e "ushtrisë". Tabela shënoi një barazim.

Hollandezët ishin të etur për të shënuar më shumë dhe zelli i tyre u shpërblye. Në dhjetë minutat e fundit të takimit, mesfushori i PSV Davey Propper mori një goditje të mirë nga linja e gjuajtjes së lirë. Mesfushori me mjeshtëri e vendosi topin në këndin e portës së Akinfeev.

Në fund të ndeshjes, Tosiç kishte mundësinë të rikuperonte. Tashmë në kohën e caktuar, "CSKA" mori të drejtën e një goditje të lirë të rrezikshme. Sidoqoftë, rezultati në tabelë nuk ndryshoi deri në bilbilin përfundimtar.

Kështu, CSKA humbi 1-2, gjë që privoi lojtarët e Slutsk nga pjesëmarrja në garat evropiane. Futbollistët e PSV Eindhoven tani do të duhet të përgatiten për playoff-et e Ligës së Kampionëve.