Kush U Bë Fitues I Hokejve MFM-2015

Natën e 6 janarit, me kohën e Moskës, ndeshja kryesore e vitit për lojtarët e hokejve nën 20 vjeç u zhvillua në Toronto. Takimi i fundit i Kupës së Botës bashkoi ekipet e të rinjve të Rusisë dhe Kanadasë.

Kush u bë fitues i hokejve MFM-2015

Periudha e parë e ndeshjes finale filloi në mënyrë dëshpëruese për ekipin rus. Më pak se tre minuta lojë, kanadezët dy herë e mërzitën portierin tonë. Decler (sekonda e 23-të) dhe Paul u dalluan (numri i kohës ishte 2:32 në tabelë). Pasi u shënuan golat, kanadezët nuk e dobësuan sulmin e tyre në portat e lojtarëve të hokejve rusë, por lojtarët jashtë shtetit nuk patën sukses të dallohen në periudhën e parë. Kombëtarja ruse, përkundrazi, ishte në gjendje të luante një gol në minutën e 10-të. Mbrojtësi Yudin u shqua.

Në periudhën e dytë, rusët filluan shumë aktivisht, por në minutën e 26-të, Mac David përfitoi nga gabimi i lojtarëve tanë në turn dhe, duke u hedhur një nga një, dërgoi topin e tretë në portën e ekipit kombëtar rus. Pastaj kanadezët ishin në gjendje të shënonin edhe dy herë, duke e çuar rezultatin në atë dërrmues - 5: 1. Domi (minuta 28) dhe Reinhart (minuta 33) u dalluan. Pas një përparimi të tillë të ekipit kombëtar kanadez, rusët treguan një karakter të vërtetë luftarak, për të cilin repartet e Valery Bragin duhet të ishin thellësisht mirënjohës. Në fund të periudhës, lojtarët tanë të hokej u kthyen në lojë, duke shënuar tre gola. Golat u shënuan nga Barbashev, Tolchinsky dhe Goldobin. Golat e dytë dhe të tretë të ekipit kombëtar rus u ndanë me vetëm 32 sekonda (kjo ndodhi në minutën e 35-të të ndeshjes). Tashmë në minutën e 38-të të takimit, lojtarët hokej rusë zvogëluan diferencën në minimum. Segmenti i dytë i ndeshjes përfundoi me rezultat 5: 4 në favor të kombëtares kanadeze.

Në periudhën e tretë, rusët nxituan të rikuperonin, por forca nuk ishte më e mjaftueshme. Takimi përfundoi me avantazhin e nikoqirëve të Kupës së Botës, i cili lejoi ekipin e të rinjve Kanada për t'u bërë fitues i MFM 2015.

Performanca përfundimtare e ekipit kombëtar rus mund të përshkruhet si e suksesshme. Pavarësisht nga disfata në finale, ekipi kombëtar rus tregoi aftësi dhe karakter. Përkufizimi më i përshtatshëm i performancës së ekipit kombëtar të Valery Bragin mund të quhet fjalët e lojtarit të shquar të hokejve të kohës sonë Pavel Datsyuk, i cili komentoi në fund të MFM 2015: Ne jemi krenarë për ekipin tonë të hokejve të të rinjve! !!”.