Kush U Bë Fitues I Euro

Natën nga 1 korrik deri në 2 korrik, Kampionati i 14-të Evropian i Futbollit përfundoi me një lojë në stadiumin Olimpiyskiy në Kiev. Për të identifikuar ekipin më të mirë në kontinent, u luajtën 31 ndeshje në Euro 2012, dhe kampion ishte pikërisht skuadra që shumica e tifozëve dhe ekspertëve theksuan para fillimit të turneut. Tani ekipi kombëtar spanjoll është mbajtësi aktual i të dy titujve më të lartë të futbollit në planet - Kampion Bote dhe Kampion Evrope.

Kush u bë fitues i Euro 2012

Ekipi kombëtar spanjoll filloi fazën e grupeve të Euro 2012 me lojën me të njëjtën skuadër me të cilën do të zhvillohej takimi i fundit i kampionatit - me ekipin italian. Kjo lojë përfundoi në barazim - më 10 qershor në Gdansk, skuadrat shkëmbyen gola për tre minuta në pjesën e dytë dhe shkuan në finale, secila me rrugën e vet, të përshkruar nga rrjeti i turneut të kampionatit. Spanjollët në dy ndeshjet e mbetura të fazës së parë nuk dhanë më pikë për kundërshtarët e tyre, dhe zunë vendin e parë në Grupin C.

Në ndeshjen çerekfinale, "furia e kuqe" rrëzoi nga turneu fqinjët e saj lindorë, ekipin kombëtar francez, duke e mposhtur atë me një rezultat prej 2: 0. Hapi tjetër në rrugën drejt kampionatit iu dha futbollistëve spanjollë më e vështira - në gjysmëfinale ata duhet të luanin me fqinjin e tyre perëndimor, ekipin kombëtar portugez. Kjo lojë ishte e vetmja në kampionat në të cilën ishte e nevojshme të kërkohej një gjuajtje penalltish për të përcaktuar fituesin. Por ruleta e futbollit tregoi se tani spanjollët nuk janë vetëm të fortë në futboll, por edhe më me fat se çdo ekip tjetër në këtë turne - ata fituan 4: 2.

Loja përfundimtare me ekipin kombëtar italian nuk u bë aspak betejë - forcat ishin shumë të pabarabarta. Spanjollët kaluan mbrojtjen e kundërshtarit relativisht lehtë për shkak të pasimeve të sakta në sulmet mjaft të shpejta, por nuk u përpoqën të luanin vazhdimisht me shpejtësi të lartë. Ata ishin mjaft të sigurt në aftësinë e tyre për të përmbajtur rrethimin pozitiv të italianëve, gjë që ata e demonstruan në pjesën e parë midis dy golave të shënuar. Në pjesën e dytë të lojës, ekipi tashmë i fortë luajti përsëri me fat - italianët u detyruan të luanin në pakicë për më shumë se gjysmë ore për shkak të një dëmtimi të një prej lojtarëve. Spanja përfundoi ndeshjen kryesore të Euro 2012 me një rezultat dërrmues 4: 0 dhe fitoi titullin e kampionit Evropian për herë të tretë në historinë e saj.