Si Luajti Ekipi Kombëtar Rus Në Channel One Cup

Kupa e Channel One është mbajtur çdo vit në Rusi për një kohë të gjatë. Kjo garë është faza e dytë e turneut evropian të hokejve, në të cilën tradicionalisht marrin pjesë katër skuadra kryesore evropiane: Suedia, Rusia, Finlanda dhe Republika Çeke.

Si luajti ekipi kombëtar rus në Channel One Cup 2015

Turneu në hokej në Euro është një konkurs zyrtar, por qëndrimi i adhuruesve të këtij sporti ndaj një ngjarjeje të tillë nuk është aq serioz sa, për shembull, ndaj Kampionatit Botëror dhe aq më tepër ndaj Lojërave Olimpike. Ekspertët e hokejve besojnë se turneu në Euro (përfshirë Kupën e Kanalit Një) janë ndeshje ekspozite për shikimin e kandidatëve për ekipin e parë për Kampionatin Botëror. Sidoqoftë, është zakon që lojtarët tanë të hokejve të fitojnë skenën ruse, sepse është një biznes shumë i mirë për të kënaqur tifozët rusë.

Në vitin 2015, Kupa e Channel One u mbajt në Moskë nga 17 deri në 20 Dhjetor. Ndeshja hapëse e turneut u zhvillua në "Arena e Legjendave" të reja, e cila mund të strehojë pak më shumë se dymbëdhjetë mijë spektatorë. Në ndeshjen e parë, u takuan skuadra nga Rusia dhe Suedia. Repartet e Oleg Znark nuk mund ta shtojnë këtë takim në asetin e tyre, pasi skandinavët me vetëbesim i kaluan rusët me rezultat 4 - 1. Pavarësisht nga fakti që ekipi rus hapi rezultatin në ndeshje, fitorja për nikoqirët nuk u regjistrua. Vlen të përmendet loja e përgjithshme e venitur e lojtarëve hokej rusë me shumë gabime.

Në takimin e dytë të turneut, ekipi kombëtar rus u rehabilitua, duke mposhtur ekipin finlandez me rezultat dërrmues 8 - 1. Akuzat e Oleg Znark e luajtën këtë lojë në mënyrë agresive dhe u mblodhën nga minutat e para, si rezultat i së cilës, pas 12 minutash, katër gola ishin në qëllimin e Suomi. Pastaj rusët vazhduan veprimet e tyre të frytshme dhe e çuan takimin në një çrregullim.

Në ndeshjen finale të turneut, ekipi kombëtar rus duhej të mposhtte Republikën Çeke në kohën kryesore në mënyrë që të zinte vendin e parë në Kupën e Kanalit Një 2015. Sidoqoftë, kjo nuk ndodhi. Rusët humbën 2 - 4, megjithëse po kryesonin gjatë periudhës së dytë 2 - 1. Çekët përsëri arritën të kapnin iniciativën në njëzet minutat e dyta dhe të shënonin tre herë. Në periudhën e tretë, lojtarët hokej rusë patën shanse për të rikuperuar dhe madje edhe të fituar, por portieri i kombëtares Çeke Dominik Furch u tregua i denjë.

Si rezultat, nga tre ndeshje në Kupën e Kanalit një 2015, ekipi kombëtar rus fitoi vetëm një fitore ndaj hokejve finlandezë, ndërsa ekipet kombëtare të Suedisë dhe Republikës Çeke dolën të ishin më të forta. Si rezultat: ekipi rus nuk zuri vendin e parë në turne dhe të gjitha pozicionet e tjera të turneut nuk mund të konsiderohen të denjë.