Lojërat Olimpike Dimërore 1952 Në Oslo

Vendi për këtë olimpiadë së pari u përcaktua nga një votë e anëtarëve të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, dhe jo nga një takim. Përveç kësaj, këto janë lojërat e para dimërore që u zhvilluan në kryeqytetin e mbushur me njerëz evropianë, gjë që e bëri garën më solemne.

Lojërat Olimpike Dimërore 1952 në Oslo

Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 1952 gëzuan një interes të madh spektatori, pasi Norvegjia është liderja e padiskutueshme në sportet dimërore. Ekipet kombëtare të 30 vendeve morën pjesë në garë. Për herë të parë, atletë nga Zelanda e Re dhe Portugalia erdhën në Lojëra. Ekipet kombëtare të Gjermanisë dhe Japonisë u lejuan, ekipi i RDGJ refuzoi të merrte pjesë. BRSS u bë anëtare e IOC vetëm një vit para kësaj Olimpiadë dhe, nga frika e rezultateve të ulëta, udhëheqja e sporteve dërgoi vetëm vëzhgues në Norvegji.

Në fillim të Lojërave, Norvegjezët kishin ndërtuar një pistë moderne bobsleigh, një stadium të madh Bislett dhe rindërtuar trampolinë e famshme Holmenkollen. Një shesh patinazhi unik i patinazhit të brendshëm "Jordan Amphi" u hap në pjesën lindore të Oslos, e cila plotëson të gjitha kërkesat ndërkombëtare për mbajtjen e turneve në hokej mbi akull.

Gjatë ndërtimit të arenës qendrore të sportit, u prezantuan disa përmirësime teknike. Komentuesit u pajisën me pajisje moderne. Pjesa veriore e stendës iu dha reporterëve dhe kishte tavolina me telefona. Një qendër moderne mjekësore ishte vendosur poshtë stendave. Një tjetër risi teknologjike e këtyre Lojërave ishte përdorimi i kompjuterëve për të llogaritur rezultatet për shfaqjet e patinatorëve.

22 grupe çmimesh u luajtën në tetë sporte - bobsleigh, ski alpine dhe patinazh i shpejtë, ski i kombinuar, ski ndër-vend, kërcim i skive, hokej në akull dhe patinazh figurash. Në Lojërat-52, për herë të parë, gara u zhvilluan midis skiatorëve në garën për 10 kilometra, ku fitoi Finlandezja Lydia Videman. Hokej në top u mbajt si një turne ekspozitë.

Heroi i Olimpiadës ishte patinatori norvegjez i shpejtësisë Hjalmar Andersen, i cili fitoi tre medalje të arta. Skiatori amerikan Andrea Lawrence-Mead dhe bobsledder gjerman Andreas Ostler fituan nga dy medalje të arta secila.

Pritësit e konkursit fituan në garën ekipore, me 16 medalje, përfshirë 7 medalje ari, 3 argjendi dhe 6 bronzi. Vendin e dytë të nderuar e morën amerikanët me 11 medalje, vendin e tretë e zuri kombëtarja e Finlandës.