Si Ishin Lojërat Olimpike 1952 Në Oslo

Në vitin 1952, Lojërat Olimpike Dimërore VI u mbajtën në Oslo. Qyteti italian i Cortina d'Ampezzo dhe Lake Placid (SHBA) gjithashtu luftuan për të drejtën e mbajtjes së tyre, por anëtarët e IOC vendosën jo në favor të tyre. Atletët nga BRSS nuk morën pjesë në Lojërat Olimpike, pasi qeveria kishte frikë nga rezultate shumë të ulëta, të cilat mund të ndikonin negativisht në reputacionin e vendit.

Si ishin Lojërat Olimpike të vitit 1952 në Oslo

Në Lojërat Olimpike VI Dimërore në Oslo, vetëm 22 grupe medaljesh u luajtën në 8 sporte. Në veçanti, garat u mbajtën në bobsleigh, patinazh të shpejtë dhe ski alpin, ski ndër-vend, patinim me figura, hokej mbi akull, kërcim ski dhe Nordic së bashku. Skeleti u përjashtua nga programi i lojërave dimërore.

Interesant, performanca më e mirë në Lojërat Olimpike të Oslos ishin nikoqirët e saj, Norvegjezët. Ishin ata që arritën të fitojnë numrin më të madh të çmimeve, përfshirë 7 medalje ari, 3 argjendi dhe 6 bronzi. Amerika ishte në vendin e dytë. Atletët nga Shtetet e Bashkuara morën 4 medalje ari, 6 argjendi dhe 1 bronzi. Dhe së fundmi, në vendin e tretë ishin atletë nga Finlanda, të cilët fituan 3 medalje ari, 4 argjendi dhe 2 bronzi.

Përveç sporteve kryesore të renditura më sipër, programi i Lojërave Olimpike Dimërore 1952 përfshinte gara demonstruese në hokej me top. Në to morën pjesë atletë nga Suedia, Norvegjia dhe Finlanda. Fituesi i turneut ishte Suedia, e cila në sportet kryesore fitoi vetëm 4 medalje bronzi dhe asnjë medalje të vetme argjendi dhe ari, në mënyrë që atletët suedezë të ishin në gjendje të kënaqnin bashkatdhetarët e tyre. Vendin e dytë në turneun e bandave e zuri Norvegjia, dhe i treti u dha finlandezëve.

Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 1952 kishin disa tipare interesante. Më e rëndësishmja prej tyre ishte mbajtja e garave të skive për sporte për gra. Ishte atëherë që për herë të parë në historinë e lëvizjes Olimpike, atletët ishin në gjendje të provonin veten e tyre jo vetëm në ski alpine, por edhe në gara 10 km. Për më tepër, në Norvegji ata protestuan me forcë kundër pranimit të grave në këto gara, por në këtë çështje mendimi i përfaqësuesve të vendit që priti Lojërat Olimpike nuk u mor parasysh.

Skijimi në vendkalime u ndoq nga 20 atletë nga 8 vende. Skiatorët nga Finlanda performuan më me sukses: ata morën të tre medaljet. Vendin e parë e zuri Lidia Viderman, i dyti - Mirja Hietamies dhe i treti - Siiri Rantanen. Në përgjithësi, sipas rezultateve të konkursit, skiatorë nga Finlanda, Suedia dhe Norvegjia ishin në epërsi, duke lënë rivalët e tyre nga vendet e tjera shumë prapa.