Lojërat Olimpike Dimërore 1948 Në St. Moritz

Olimpiada e parë e bardhë pas Luftës së Dytë Botërore u zhvillua në Zvicër. Ky vend nuk u prek nga luftimet, dhe St. Moritz ishte tashmë kryeqyteti i Lojërave Olimpike në 1928. Prandaj, ai nuk kishte nevojë për trajnim të veçantë - objektet kryesore sportive dhe përvoja e organizatës ishin në dispozicion.

Lojërat Olimpike Dimërore 1948 në St. Moritz

Lojërat Olimpike Dimërore 1948 u bënë jubile, e pesta me radhë. Në të morën pjesë 669 atletë që përfaqësojnë 28 vende. Politika la gjurmët e saj në organizimin e lojërave. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar nuk lejoi skuadra nga Gjermania dhe Japonia të marrin pjesë në garë. Bashkimi Sovjetik, i cili në atë kohë kishte filluar të merrte pozicione drejtuese në disa sporte, dërgoi një delegacion funksionarësh në lojëra. Pas kthimit të saj, ajo raportoi se ishte herët për BRSS për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore.

Në St. Moritz, 22 grupe çmimesh u luajtën në 9 sporte: ski ndër-vend, hokej, patinazh figurash, kombinuar nordik, bobsleigh, skelet, ski alpine, patinazh në akull dhe kërcim në ski.

Suedezët mbretëruan suprem në skijimin ndër-vend. Ata u bënë fitues në të tre disiplinat - garat 18 dhe 50 km, si dhe stafetën 4x10 km. Në teke, vetëm një bronz u shkoi finlandezëve, të cilët ishin gjithashtu të dytët në stafetë. Një tjetër medalje bronzi për ekipin stafetë Norvegjez.

Siç pritej, Kanadezët fituan turneun e hokejve, por jo pa vështirësi. Pasi kanë shënuar të njëjtin numër pikësh me ekipin kombëtar të Çekosllovakisë dhe kanë luajtur me ta në një barazim 0: 0, lojtarët e hokejve kanadezë morën medalje ari nga diferenca më e mirë midis golave të shënuar dhe të humbur.

Në disiplinat e skive alpine, francezi Henri Oreye u bë hero, pasi kishte fituar dy medalje të arta dhe një bronzi. Në kërcimin e skive, i gjithë podiumi u pushtua nga skiatorë fluturues norvegjezë. Vendin e dytë e zuri fituesi i Lojërave Olimpike 1932 dhe 1936, Birger Ruud. Ky njeri i guximshëm u burgos në një kamp përqendrimi sepse refuzoi të merrte pjesë në ngjarje sportive dhe politike gjatë luftës.

Skaterët e Norvegjisë morën ar në tre nga katër disiplinat e paraqitura në Lojërat Olimpike. Amerikan Richard Button nisi një epokë të re në patinazhin figurativ. Në programin falas, ai prezantoi elementë akrobatikë dhe kërcime. Button u bë patinatori i parë për të kryer një aksel të dyfishtë në Lojërat Olimpike.

Në renditjen jozyrtare, Norvegjia, Suedia dhe Zvicra fituan nga 10 medalje. Ekipi Olimpik i SHBA doli i katërti me nëntë medalje.