Lojërat Olimpike Dimërore 1928 Në St. Moritz

Pas javës së suksesshme të sporteve dimërore në Chamonix në 1924, Lojërat Olimpike Dimërore ishin planifikuar për sezonin e ardhshëm Olimpik. Vendi ishte qyteti zviceran i Shën Moritz.

Lojërat Olimpike Dimërore 1928 në St. Moritz

25 vende morën pjesë në Olimpiadën e dytë Dimërore. Për herë të parë, Gjermania garoi në Lojërat Dimërore, ekipi i së cilës nuk ishte ftuar më parë në gara ndërkombëtare për shkak të agresionit në Luftën e Parë Botërore. Gjithashtu, këto Lojëra Olimpike dimërore ishin e para për ekipin kombëtar të Argjentinës, Estonisë, Lituanisë, Luksemburgut, Meksikës, Hollandës, Rumanisë dhe Japonisë. Atletët afrikanë nuk morën pjesë në garë. Bashkimi Sovjetik nuk u pranua as në lojëra, megjithëse disa vende evropiane e kishin njohur tashmë atë. Konflikti u shkaktua jo vetëm nga veprimet e Perëndimit, por edhe nga mosgatishmëria për të bërë lëshime nga ana e qeverisë Sovjetike. Si rezultat, atletët nga BRSS morën pranim në Lojërat Olimpike vetëm pas Luftës së Dytë Botërore.

Programi i konkursit është zgjeruar. Sportshtë shtuar një sport i ri - skeleti. Kështu, gara u zhvillua në 8 disiplina. Gratë morën pjesë vetëm në patinazh artistik - si atletë solo ose si pjesë e çifteve.

Në renditjen jozyrtare, skuadra norvegjeze zuri vendin e parë. Ky vend ka treguar nivelin e tij tradicionalisht të lartë të trajnimit të sportistëve në disiplinat e sporteve dimërore. Performuan skiatorët dhe patinatorët më të mirë të këtij vendi. Gjithashtu një medalje ari u mor nga patinatorja norvegjeze e figurave Sonia Henie.

Vendi i dytë shkoi në Shtetet e Bashkuara, me një vonesë të konsiderueshme. Ari në këtë gjendje u soll nga bobsledders dhe pjesëmarrës në garat e skeletit.

Skuadra Suedeze përfundoi e treta. Një medalje ari iu soll asaj nga skiatori Eric Hedlund dhe tjetri - nga patinatorja e vetme Gillis Grafström. Dhe ekipi kombëtar i nikoqirit të konkursit - Zvicra - fitoi vetëm një medalje bronzi. Ajo u prit nga ekipi i hokejve të vendit. Nga ana tjetër, ari i hokej shkoi në Kanada - udhëheqësi botëror në këtë sport.