Finalja E UEFA Champions League 2019: Data Dhe Vendi, Lista E Pjesëmarrësve

Përmbajtje:

Çdo vit ekipet më të mira të futbollit në Botën e Vjetër marrin pjesë në UEFA Champions League. Sipas rezultateve të konkursit, përcaktohet klubi më i mirë në Evropë. Turneu tërheq vëmendjen e miliona tifozëve në të gjithë botën, veçanërisht në ndeshjen finale.

Finalja e UEFA Champions League 2019: Data dhe vendi, Lista e Pjesëmarrësve

Data e finales së UEFA Champions League 2019

Në vitin 2019, fituesi i turneut më prestigjioz në Evropë midis klubeve të futbollit do të përcaktohet më 1 qershor. Onshtë në këtë datë që është caktuar ndeshja finale e Ligës së Kampionëve 2019.

Deri në datën e finales së turneut, kampionatet më prestigjioze vendase evropiane do të përfundojnë. Prandaj, ekipet do të jenë në gjendje të përdorin kohën për përgatitjen e planifikuar për ndeshjen vendimtare të Eurocupit kryesor të vitit.

Përballja përfundimtare do të fillojë në 22:00 me kohën e Moskës të Shtunën.

Vendi përfundimtar i Ligës së Kampionëve 2019

Imazh
Imazh

Finalja e Ligës së Kampionëve 2019 do të zhvillohet në kryeqytetin spanjoll Madrid. Ky qytet ka organizuar finalet e këtij turneu në disa raste. Ndeshjet vendimtare u zhvilluan në arenën vendase të Real Madridit vendas. Në vitin 2019, finalet nuk do të priten nga stadiumi i famshëm Santiago Bernabeu, por arena e re e Atletico Madrid, Wanda Metropolitano (emrat e tjerë të arenës: Metrapolitano dhe Paineta). Stadiumi, rindërtimi i të cilit përfundoi përfundimisht vetëm në 2017 pas gjashtë vjet pune, është një nga më të rehatshmit dhe modernët në Spanjë. Kapaciteti i tij është 67703 spektatorë. Madhësia e fushës së lojës me bar është 105 me 68 metra.

Pjesëmarrësit në finalen e Champions League-2019

Në vitin 2019, shikuesit do të shohin edhe një herë një përballje thjesht angleze në ndeshjen finale të Ligës së Kampionëve. Herën e kaluar finalen angleze u luajt nga Chelsea dhe Manchester United në Moskë në 2008. Njëmbëdhjetë vjet më vonë, një ekip nga Londra, Tottenham Hotspur, do të marrë përsëri pjesë në finale. Kundër kryeqytetit do të jetë Liverpool.

Vlen të përmendet se Tottenham dhe Liverpool nuk arritën të fitojnë titullin e ekipit më të mirë në Premier League të sezonit 2018-2019. Lojtarët e Liverpoolit fituan medalje argjendi në kampionat dhe Spurs humbi bronzin në raundet e fundit, bazuar vetëm në vijën e katërt të renditjes në fund të sezonit.

Imazh
Imazh

Vetëm tifozët më të sofistikuar anglezë mund ta imagjinonin një fund të tillë. Gjatë rrugës, të dy klubet eliminuan favoritët kryesorë. Në serinë e playoffit, Tottenham Hotspur së pari mundi Borussia gjermane, pastaj në çerekfinale mundi Manchster City në një seri prej dy ndeshjesh, dhe ndaloi Ajax Hollandez në përballjen gjysmëfinale. Pas tre gjysmave të përballjes gjysmëfinale, londinezët ishin prapa Ajax me një rezultat të përgjithshëm 0: 3. Vetëm në gjysmën e dytë të ndeshjes së kthimit në Amsterdam, Spurs shënoi heroikisht tre gola, të cilët i lejuan ata të kalonin në finale për shkak të golave jashtë fushe.

Liverpool bëri jo më pak arritje sportive në gjysmëfinale. Britanikët humbën takimin e parë të finales me Barcelona Barcelona në Spanjë 0: 3. Në takimin e kthimit në shtëpi, Liverpool, pa udhëheqësit e tyre sulmues, e tejkaloi ekipin e Lionel Messi 4: 0. Gjatë rrugës për në finale, Liverpudlians thyen rezistencën e klubeve të tjera të famshme: Bayern Munchen dhe Porto Portugez.

Imazh
Imazh

Spurs do të jetë nikoqiri nominal në finalen e Ligës së Kampionëve UEFA 2019 Tottenham Hotspur v Liverpool. Një barazim i tillë do të lejojë që të dy klubet të luajnë në formën e tyre themelore. Bardhezinjtë (Spurs) do të luftojnë për Kupën e Kampionëve me Reds (ngjyrat vendase të Liverpool).