Si Ishte Ndeshja Mes Anji Dhe CSKA Për Europa League

Në ndeshjet finale të Europa League në fazën e playoffit, CSKA kishte shanset më të mira midis ekipeve ruse. Në fund të fundit, ndeshja e parë me klubin suedez AIK jo vetëm që përfundoi me një fitore 1: 0 për ekipin e ushtrisë, por gjithashtu u zhvillua në një fushë të huaj, në Stokholm.

Si ishte ndeshja mes Anji dhe CSKA për Europa League

Duke marrë parasysh rezultatin e takimit jashtë, si dhe futbollin mjaft të pjekur, me cilësi të lartë të demonstruar nga ekipi i ushtrisë kohët e fundit, CSKA u konsiderua favorit i qartë para ndeshjes së kthimit. Dhe nëse kësaj i shtojmë faktorin e "mureve të shtëpisë" dhe mbështetjen e ashpër të tifozëve të tyre, suksesi i rusëve në shumën e dy takimeve dukej të ishte gati 100%.

Mjerisht, me sa duket, kjo besim luajti një shaka mizore me ekipin e ushtrisë. Përndryshe, është e vështirë të shpjegohet se si tashmë në fillim të ndeshjes në minutën e 6-të u bë një gabim i rëndë në mbrojtje, si rezultat i të cilit lojtari i ekipit suedez Ampos Karikari gjuajti lirshëm portat e rusëve. 1: 0 - suedezët morën epërsinë. Një fillim i tillë i papritur, dekurajues, i frymëzoi lojtarët e AIK: në fund të fundit, detyra që sapo dukej gati e pamundur të bëhej, papritmas u bë mjaft e vërtetë. Në të kundërt, lojtarët e CSKA-së, ky gol fjalë për fjalë u thye psikologjikisht. Mbi të gjitha, ata kishin një epërsi dërrmuese territoriale dhe loje, krijuan shumë momente të rrezikshme, shkaktuan pothuajse tridhjetë goditje në portën e Suedezëve, nga të cilat dhjetë ishin në shënjestër! Por topi, si i magjepsur, me kokëfortësi nuk fluturoi në rrjetë.

Dhe tashmë në kohën e ndaljes, suedezët shënuan një kënd, dhe goditja e dytë në portën tonë, e cila erdhi në shënjestër për të gjithë ndeshjen, çoi në golin e dytë! Me një rezultat 2-0 në favor të tyre, suedezët e gëzueshëm u kthyen në Stokholm, ndërsa CSKA, mjerisht, ra nga gara e Ligës së Evropës. Të dy lojtarët e ekipit tonë dhe tifozët e saj ishin thjesht të tronditur.

Ekipi ynë tjetër, Anji nga Makhachkala, përkundrazi, i bëri tifozët të lumtur. Në ndeshjen e kthimit, ajo u takua në qytetin Hollandez të Alkmaar me klubin lokal A3. Loja e parë, e cila u zhvillua në Rusi, përfundoi me fitoren e banorëve të Makhachkala me një rezultat 1: 0. Akuzat e Guus Hiddink mund të lejonin që të luanin larg për të mbajtur rezultatin, duke shkuar në mbrojtje dhe herë pas here duke kryer kundërsulme të mprehta. Sidoqoftë, lojtarët tanë shënuan dy gola pa përgjigje në pjesën e parë, dhe pas pushimit ata shënuan edhe tre të tjerë, duke e çuar rezultatin në një shkatërrimtar. 5: 0 është më shumë se një fitore bindëse, madje edhe në një fushë të huaj!

Kështu, "Anji" së bashku me një ekip tjetër rus (Kazan "Rubin") kapërcyen fazën e playoffit, dhe tani lojtarët e saj do të përpiqen për fitore në fazën e grupeve. CSKA dhe Dinamo, mjerisht, nuk arritën atje.